На 3 април 2023 г. НАСА ще обяви имената на четиримата астронавти, които ще обиколят Луната с космическия кораб „Орион“ на Локхийд Мартин в рамките на мисията Artemis II.
Четирима астронавти – трима от САЩ и един от Канада, ще летят около Луната и ще тестват ракетата носител на NASA Space Launch System (SLS) и космическия кораб “Орион”, каза Нелсън по време на годишната реч за състоянието на Съюза.
Според НАСА изстрелването на ракетата SLS с космическия кораб Orion към Луната е планирано за ноември 2024 г.
През следващите дни агенцията ще представи нови скафандри, които ще бъдат носени от астронавтите за кацане на Луната като част от мисията Artemis 3 (Artemis-3) през 2025 г.
Припомняме, че програмата Artemis (“Артемида”) беше оповестена публично през септември 2020 г. Основната му цел е завръщането на американските астронавти на лунната повърхност повече от 50 години след последната мисия, изграждането на окололунна станция и подготовката на условия за евентуална колонизация на Луната в бъдеще.
Ето и 11 неща, които може би не знаете за Орион
Почитателите на космонавтиката знаят, че „Орион“ е единственият космически кораб, предназначен за пътуване в далечния космос, който не само ще върне хората на Луната, но и ще може дори да ги заведе до Марс. Но колко добре познавате „Орион“?
Ето 11 малко известни факта за космическия кораб, който е на път да влезе в историята.
1. В Орион има уред за упражнения, който прилича на гребен тренажор.
Компактният тренажор с маховик се използва за аеробни и силови тренировки, и работи подобно на гребен тренажор. И четиримата астронавти трябва да се упражняват всеки ден (с изключение на дните на изстрелване и кацане), за да не загубят костна маса. За да бъде упражнението удобно и ефективно, машината ще бъде поставена под ъгъл от 45 градуса.
2. Енергията, разпръсната от топлинния щит на „Орион“ по време на влизане в атмосферата, е приблизително еднаква с енергията на торнадо EF3
Енергията, отделена от топлинния щит на „Орион“ при връщането му в земната атмосфера, е приблизително 640 гигаджаула. Това количество разпръсната енергия е около два пъти повече от енергията, създадена от космически кораб, който се завръща от Международната космическа станция (МКС).
3. Топлинният щит на „Орион“ ще достигне до 2760°C по време на влизането в атмосферата, докато вътрешността ще остане около 21°С
Основният начин, по който „Орион“ спира, преди да падне, е с помощта на топлинния си щит. Докато преминава през земната атмосфера, триенето и съпротивлението на въздуха предизвикват екстремни температури на топлинния щит, които достигат до 2760°C по време на влизането в атмосферата.
Тези високи температури са около 2,5 пъти по-високи от тези на хавайската лава и с 66% по-горещи от космическите кораби, които се връщат от МКС.
4. Връщайки се от Луната, „Орион“ ще развие 24 пъти по-висока скорост от куршум в ускорение
„Орион“ ще се върне на Земята от Луната със скорост от около 39 589 км в час или с около 12 231 км в час по-бързо от космически кораб, който се връща от МКС. С тази скорост „Орион“ ще може да пътува от Лос Анджелис до Ню Йорк за 6 минути, докато нормалният полет на авиокомпаниите отнема около 5.5 часа.
5. „Орион“ ще пътува 1000 пъти по-далеч в космоса от МКС
МКС обикаля на височина 384 км над Земята, а Луната е на 386 242 км от нас, така че „Орион“ ще изведе астронавтите 1000 пъти по-далеч в открития космос, отколкото МКС. А веднъж попаднал там, „Орион“ ще измине още 64 373 км покрай Луната по време на мисията Артемида I без екипаж.
6. Има 11 парашута, които ще забавят навлизането на „Орион“ в земната атмосфера за безопасното му приземяване в океана
След като топлинният щит на „Орион“ намали по-голямата част от скоростта на кораба, парашутна система с 11 парашута ще забави модула на екипажа по време на последната част от повторното влизане в атмосферата от 521 км в час до 27 км в час, за да се навлезе в океана. „Орион“ използва три основни парашута за приземяване, въпреки че може да се приземи безопасно само с два.
7. Системите за екипажа в „Орион“ са проектирани така, че да могат да поберат 99% от човешкото население по размер
По размер „Орион“ е проектиран така, че да поеме 99% от човешкото население, което го прави с най-голям обхват от всеки друг проект на НАСА или Министерството на отбраната. Космическият кораб може да побере астронавти с ръст от 1.47 м до 1.95 м.
8. По време на мисията Артемида I, „Орион“ ще премине на 64 373 км покрай Луната
Докато „Орион“ обикаля около Луната, той ще излезе на около 64 373 км в час отвъд, което е около 15 пъти повече от разстоянието от щата Мейн до град Сан Диего, САЩ, и ще стигне на около 48 280 км по-далеч от разстоянието, което е изминато от „Аполо“. В най-крайната си точка „Орион“ ще бъде само на около 62 км над повърхността на Луната

9. Компютрите на „Орион“ са 20 000 пъти по-бързи от тези на „Аполо“
Основните компютри на „Орион“ осигуряват значително по-висока изчислителна скорост в сравнение с други космически апарати за полети на хора. Изчислителната скорост на всеки компютър е около 25 пъти по-висока от тази на компютрите на МКС, 400 пъти по-висока от тази на космическата совалка и има четири отделни компютъра, работещи паралелно.
10. Модулът за екипажа на „Орион“ е доста просторен, разполага с четири стаи и отделна тоалетна
Модулът за екипажа на „Орион“ е с обем приблизително 9 куб. м и осигурява 30% повече пространство в сравнение с капсулата „Аполо“. Седалките в модула за екипажа се сгъват и създават по-голямо пространство, в което четиримата астронавти могат да живеят в продължение на до три седмици. Модулът дори разполага със самостоятелна тоалетна или „хигиенно отделение“ с размерите на това в малък пътнически самолет.
11. „Орион“ може да работи в открития космос дълго време
„Орион“ разполага с място за провизии и консумативи за безопасното поддържане на четиричленния екипаж в продължение на 21 дни. Може да функционира без надзор в продължение на шест месеца в орбита, когато е свързан с Gateaway на Луната. За „Орион“ се смята, че може да поддържа 1000-дневна мисия до Марс, когато е оборудван с допълнителни двигатели, жилищен сектор и запаси като част от по-голямата система за транспорт до Марс.