36 човека на Варна и областта са ухапани от кърлеж за седмица

Обработват общински площи и обекти против кърлежи и насекоми

Със затоплянето на времето рязко се увеличиха случаите на ухапани от кърлежи варненци. Това сочат данните на Регионалната здравна инспекция в морския град, предаде TheSite24. За седмица във Варна и областта за регистрирани 36 случая на ухапани от кърлеж, допълват от Здравната инспекция.

Междувременно от община Варна започнаха третирането на паркове, дворове на учебни заведения, детски и спортни площадки, което ще се извършва до края на месец май. Дейностите се извършват от общинското предприятие „Дезинфекция, дезинсекция, дератизация“. Вече са обработени тревните площи в Морската градина и Зоопаркът, както и дворове на учебните заведения в града.

Парковете в кварталите „Аспарухово“, „Младост“, „Възраждане“ и „Владислав Варненчик“ ще бъдат третирани в периода от 8 до 10 април.

Дворовете на детските заведения ще се пръскат от 11 до 30 април, като директорите или други отговорни лица ще бъдат предварително уведомени. Детските и спортните площадки, както и кварталните градинки ще се обработват през целия месец май, като третираните площи ще се обозначават с предупредителни табели.

Парковите площи ще се обработват в късните вечерни или ранните утринни часове, когато посещаемостта е слаба. Това ще става при подходящи климатични условия (температура, влажност, вятър, валежи, прораснала растителност).

От предприятието допълват още, че използваните биоциди са предназначени за битова употреба и са с ниска токсичност.

Какви съвети препоръчват лекарите, когато сме ухапани от кърлеж?

Десетки са болестите, които могат да се пренасят с кърлежите. Най-разпространена в България е Лаймската болест, марсилска треска, Ку-треска, разни кърлежови енцефалити, Кримска-конго хеморагична треска – последните са по-редки, но се срещат в България. Затова е добре да имаме познания и навреме да потърсим медицинска помощ. Периодът, в който  може да се развие клиничната картина е дълъг – от 3 до 30 дни.

Най-често след около седмица-две се появява най-характерният признак за болестта – кожен обрив зад колянната ямка, зад ушите, окосмената част на главата или около нея, около пъпа.

Как да действаме, ако видим впит паразит в кожата си?

  • Кърлеж се вади веднага, когато го видим – ако имаме възможност това да се извърши от лекар – е най-добре, но в никакъв случай не е задължително. Важното е да е своевременно.
  • Най-добре е да се използва инструмент като пинсета, с която да захванем кърлежа за главата, без да смачкваме тялото. Хубаво е да се захване здраво с нея, максимално близо до кожата. Опитната ръка с добър инструмент може да го извърши бързо и безболезнено. Не се прилагат анестетици. Дори и хоботчето да остане в раната, трябва да се отстрани, но не е притеснително, ако това не стане веднага.
  • Колкото по-трудно излиза един кърлеж – толкова по-добре. Това означава, че още не се е нахранил и шансът да е предал болест е минимален. Обратно, ако излезе прекалено лесно, е добре да следим за симптоми.
  • Кърлежът се изважда с дърпане право нагоре, без да се върти, суче, мачка, маже, души, полива и т.н.
  • Дезинфекция след като извадим кърлежа е достатъчна. Ако е останало хоботчето, е добре все пак да го отстрани лекар, но това не е спешно.
  • Активното наблюдение на мястото на ухапването за поява на специфичен обрив е силно препоръчително, както и наблюдението за поява на системни симптоми като температура, главоболие, кашлица, неврологични оплаквания.

Как да избегнем ухапване от кърлеж?

Препоръчва се носенето на специално непроницаемо облекло от светла материя, затворени обувки и дълги чорапи. Крачолите на панталоните трябва да са пъхнати в чорапите и да са добре завързани. Панталоните и чорапите могат да бъдат импрегнирани с подходяши репеленти или инсектициди (0.5% перметрин).

Хубаво е след всяко посещение в ендемичен район, да оглеждаме внимателно тялото си за впити кърлежи, които своевременно да се отстраняват. Обикновено кърлежите обичат топло, тъмно и влажно, т.е. навсякъде, където има окосмяване по тялото, особено, ако е по-влажно и по-топло мястото. За съжаление, това са местата, които са трудно забележими. При малките деца, например, задължително трябва да ги оглеждаме след разходка, най-вече косата, по врата и особено момичетата с дълга коса. Там много често има ухапвания от кърлежи, които са трудно забележими. Възможни са ухапвания по по краката – може абсолютно навсякъде, съветват специалистите.

No payment method connected. Contact seller.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

Подобни

Времето

19°C Усеща се 19°C
1008hPa 63% 20% 6m/s 330deg

8°C Усещане 4°C
1014hPa 87% 100% 6m/s 290deg

12°C Усещане 12°C
1011hPa 87% 100% 7m/s 280deg