Шефът на „Градски транспорт” разкри защо има хроничен глад за кадри при тях и кое бави пускането на новите автобуси (ВИДЕО и СНИМКИ)

Николай Антонов обясни защо се бави пускането на новите автобуси на Варна

Всички 60 нови автобуси вече са доставени, минали са технически преглед, оформена е необходимата документация и могат да бъдат пуснати веднага по маршрутните линии в морската столица. Проблемът обаче е в намирането на изпълнител, който да изгради необходимите зарядни станции. Това сподели за СайтЪТ изпълнителният директор на фирма „Градски транспорт” – Варна Николай Антонов.

Той коментира и защо има хроничен глад на кадри в градския транспорт, където работят предимно шофьори на средна и пенсионна възраст, както и други интересни въпроси, които пътниците често си задават.

Какво е финансовото положение на дружеството към днешна дата?

„Започнахме новата година успешно, приключихме успешно и старата година. Бих казал, че на този етап нещата се стабилизираха. Успяваме да си платим разходите за горива, за електроенергия, за газ, както и други разходи, свързани с ежедневната ни дейност. Все още ни тормозят високите цени на горивата. Инфлацията се отразява както на всички дружества в страната. Въпросът е, че намираме възможности да реагираме адекватно на всички ситуации, за да осигурим нормалното функциониране на дружеството. Има проблеми, но те се решават.

Що се отнася до това дали ще има по-малко приходи и затруднения след въвеждането на новата разпоредба деца до 10-годишна възраст да пътуват безплатно, това не ни касае пряко. Ние нямаме собствена дейност в това отношение. Приходите от билети и карти се събират от общинско предприятие ТАСРУД. Ние имаме договор за обществен превоз с Община Варна, т.е.ние получаваме средствата си от там. Ние сме като скачени съдове с тях.

Що се отнася до въпросът ви кой създава табелите със закачки и атрактивни кътчета в автобусите, има инициативни водачи. Аз не ги спирам. Това създава настроение и комфорт в автобусите.   

Защо често не се отваря първата врата?

Проблемът тръгна с идването на пандемията от ковид. Във връзка с антиковидните мерки и прилагането на индивидуалните средства за защита, т.е. маските, с ограничаване на достъпа до водачите. На пода има една жълта зона, която трябва да е напълно свободна, за да има видимост на шофьора. Това е от гледна точка сигурността на пътниците. Моля нашите съграждани за разбиране. След като бяха свалени ковид мерките, започна грипна епидемия. Времето навън е студено. Разбирам гражданите, че искат да ползват първа врата, но има го този момент от чисто човешка гледна точка, е неприятно около водача да има пътници. Създава дискомфорт и отвлича вниманието на водачите. Не случайно е забранено говоренето с шофьора по време на движение. В същото време, представете си, водача на този автобус 8 часа е по трасето, което той обслужва, като при всяко отваряне на първа врата става течение. Голяма заболеваемост имаме сред хората ни. Пътниците се сърдят защо има пропуснат курс, закъснение на автобус. В този натоварен трафик в града се случва и това. Когато не се отваря първа врата или има технически проблем, или самият водач не желае да мръзне. Няма забрана или разрешение да се отварят или не вратите, нито за това да се поставят преграждения към шофьора, това е защитна реакция на водачите.

Как се справяте с вандалските прояви, как си взаимодействате с органите на реда?

Имаме проблем с вандалските прояви, най-често това са деца на възраст от 13 до 15 години. Неприятно е! На тях им е забавно, но не си дават сметка за последствията. Често държат нарочно вратите и създават проблеми, влизат в конфликт с водачите. Имаме един ударен водач от деца. Той не може нищо да направи. Трудно се почистват и изрисуваните седалки и прозорци. Имаме случаи, при които тийнейджъри се опитват да отворят вратите в движение. Държим връзка с полицията и общинска полиция в такива случаи. Не са чести случаи, но има такива, когато хора под въздействие на алкохол и упойващи вещества са нанасяли щети по автобусите и елементите на билетната система. При такива случи държим връзка и с ТАСРУД. Има случи,в които видеонаблюдението в автобусите засичат джебчийски кражби. Проблемът е, че камерите съхраняват записите 14 дни, след това се самоизчистват.

Защо се бави пускането на новите автобуси, по кои линии ще се движат?

Видео: СайтЪТ

Тук са, всичките 60. В райна на „Градски транспорт” са, регистрирани са, имат си документи, минали са технически преглед. За съжаление не можем да ги въведем в експлоатация, тъй като не са изградени зарядните станции. Тук нещата са комплексни, най-вече ни спира възможността да изберем изпълнител. Два пъти сме пускали обществена поръчка за избор на изпълнител и двата пъти не стигаме до решение и избор по независещи от нас причини. В първия случай се яви един кандидат и той не разполагаше с пълния набор от документи. Вторият път се яви един кандидат отново, който даде много по-висока цена от заданието по проекта. Сега пускаме трети път обществена поръчка за избор на изпълнител, надявам се да се реши проблема. Знам, че ще ме питате кога ще влязат в експлоатация, вероятно както е казал кметът Иван Портних, до два месеца ще се случат нещата. В момента имам две зарядни колонки от двата типа, тъй като съчленените и единичните автобуси се зареждат от различни колонки, макар и взаимозаменяеми. С тях поддържаме в изрядност батериите на автобусите. Ежедневно се поставят на зарядка автобусите за възстановяване на батериите, ако паднат.

Колко от старите автобуси ще бъдат бракувани и какво ще се случи с тях?

Старите автобуси ще бъдат бракувани на принципа, че колкото въвеждаме в експлоатация, толкова и извеждаме. Всички ние виждаме в какво състояние са. Не би трябвало повече да бъдат експлоатирани голяма част от тях. Те са на повече от 30 години. Новите автобуси няма да бъдат брандирани. Старите автобуси ще бъдат бракувани, има си процедура, а какво ще се случи с тях е решение, което ще вземе Общински съвет-Варна.

Има ли недостиг на кадри, търсят ли се допълнително водачи за новите автобуси?

Винаги имаме нужда от кадри. Особено за водачите на автобуси. Проблемът е, че не толкова не произвеждат автошколите водачи, колкото това, че не идват при нас на работа. Има дълбоки корени този проблем. Със закриването на паралелките в средните училища по автотранспорт и с промяната на Закона за движение по пътищата, както и Наредба 37 за обучението на водачите, се получи вакум между средното училище и възможността за придобиване на квалификация с Д категория. Когато паралелките съществуваха, от там излизаха водачи на 19 години с С категория. Тогава две години им бяха достатъчни за стаж и на 21-22 години можеха тези деца да бъдат професионални водачи с категория Д. Тогава нямаше да има проблем с намирането на кадри. В момента голяма част от нашите водачи са на възраст над 55 години, много от тях са пенсионери, които продължават да работят. Младите хора трябва да направят голяма инвестиция, за да придобият категория Д, защото те, когато завършат трябва да имат В категория, след това могат да се явят за С категория и след две години стаж да имат право да получат Д категория, каквато се изисква за водач на автобус. Вече цялостното обучение е платено и минава през автошколите, няма ги професионалните училища по автотранспорт. В това обучение има перспектива. Ние дори да сключим договор с момчета, които имат С категория и имат две години стаж, да им платим обучението и да ги вземем на работа с договор за обучение квалификация, те нямат желание. Защото с С категория карат товарни автомобили и получават по-добро заплащане, често излизат в чужбина. Инвестицията, която един водач трябва да направи, за да стигне до Д категория възлиза на около 4000 – 5000 лв. инвестирани в собственото образование. За да си ги възвърне, отива да работи в чужбина. Държавната политика в тази насока трябва да се промени. Всички колеги, които се занимават с този вид транспорт, имат същия проблем.  

Какво още сподели Николай Антонов – вижте във видеото!

Видео: СайтЪТ
No payment method connected. Contact seller.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

Подобни

Времето

17°C Усеща се 17°C
1001hPa 75% 75% 3m/s 180deg

1°C Усещане -6°C
1007hPa 91% 100% 9m/s 270deg

3°C Усещане 1°C
1000hPa 75% 20% 3m/s 250deg