Над 40 ученици от Варна се включих днес в международен майсторски клас на ЦЕРН в България, предаде СайтЪТ. По думи на гл.ас д-р Румяна Хаджийска от Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика на Българска академия на науките, учениците ще направят сами оценка на данните от експериментите на големия адронен ускорител на частици LHC в CERN, Женева.
“Днес нашите деца ще участват в експеримент и през целия ден именно те ще бъдат учените. Ще работят с данни от експериментите на големия адронен ускорител на частици LHC в CERN, Женева, ще анализират данните и ще потърсят нови или вече наблюдавания частици, а в края на деня ще имат възможността да защитят техните резултати в научна дискусия, с учени от ЦЕРН, както и с други техни връстници от Кипър, Италия и Хърватия”, разясни д-р Румяна Хаджийска.
Експериментът CMS е един от четирите големи експеримента и е разположен върху големия адронен колайдер в CERN.
“Говорим за т.нар. Хигз бозон и ако днес някои от учениците имат късмета, ще могат да възстновят такова събитие и сами да наблюдават Хигз бозон. Ще работим с вече записани данни и реално учениците ще видят, как ние наблюдаваме тази частица. Целта е децата да разберат, че различните клонове на науката са обвързани и да се заинтересоват. А основната цел на големия адронен колайдер е да разберем, какво точно се е случило преди 13 млрд. години назад и как наистина се е зародила нашата вселена”, коментира експертът.
На въпрос, как физиката би могла да се превъре в интересно занимание за учениците, д-р Хаджийска заяви:
“Когато я направим увлекателна за децата. Най-важното е да я обясняваме на достъпен език, с примери. По този начин учениците започват да разбират, какво се случва около тях и все повече развиват интерес към света на физиката и химията. Трябва да бъде и весело за тях, а не да им бъде поднесена суха материя. Това, което споделят и мои познати – учители по физика е, че все повече от преподавателите променят начина, по който обясняват уроците, за да могат да достигнат до повече деца”, коментира специалистът.
Директорът на НАОП “Николай Коперник” във Варна Свежина Димитрова допълни, че майсторския клас се провежда за 4-та поредн година.
“Интересът към събитието е огромен. Именно затова тази годин решихме да поканим само варненски ученици – трябваше да са 30 деца, но се записаха над 40. Те ще бъдат поставени в ролята на учени в рамките на един ден и така ще видят, че науката е интересна, че могат да се развиват в тази среда, но най-вече ще могат да разкриват тайните на вселената”, каза още Димитрова.
Тя допълни, че майсторски класове ще се проведат в София, Пазарджик и Враца.
“С тези мероприятия, майсторски класове се дава възможност на младите да се докоснат до науката и това привлича все повече и повече ученици, за което сме безкрайно щастливи”, коментира още Свежина Димитрова.
Участвайки в събитието учениците ще могат за един ден активно да преживеят как и какво изследват физиците на елементарните частици. В майсторския клас на ЦЕРН във Варна учениците ще извършват измервания по данни на експериментите CMS . След уводни лекции по теория на елементарните частици, описание на детектора и обяснения за методиката на изследванията от гл.ас д-р Румяна Хаджийска от Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика на Българска академия на науките, учениците ще направят сами оценката на данните от експериментите на големия адронен ускорител на частици LHC в CERN, Женева. В края на деня получените резултати ще бъдат обсъдени на видеоконференция с учени от ЦЕРН и с други международни участници, както в истинска научна колаборация.
Събитието се организира съвместно с ЦЕРН от Физическия факултет на Софийския университет, Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика на Българска академия на науките, София Тех Парк, Народна астрономическа обсерватория и планетариум “Николай Коперник”, Физико-технологичен факултет на Пловдивски университет “Паисий Хилендарски” и с подкрепата на проект OSOS (Отворени училища за отворено общество) по Европейска програма Horizon 2020 за научни изследвания и иновации. Международният майсторски клас на ЦЕРН се организира всяка година в рамките на International Particle Physics Outreach Group IPPOG.