Археологически разкопки доказват, че разделението на небето на съзвездия е съществувало поне 2500 години преди Христа. Оттогава насам човечеството неведнъж се е опитвало да въведе “небесен ред”. След Общото събрание на Международния астрономически съюз през 1922 г. съзвездията получават латински имена, които се превръщат в универсални понятия за всички народи по света.
Българският народ също е имал „свои“ съзвездия. Макар и да не е запазено много от песните и фолклора ние знаем, че в областта на съзвездията Орион, Голямо куче и Малко куче българите са разпознавали фигурите на Орач, Рало, Волове, Остен и Куче. И тази сцена на небето много добре съвпадала с времето на нейната видимост – когато видят тези съзвездия високо в небето около полунощ, хората са знаели, че е дошло време за оран и сеитба. Пред СайтЪТ д-р Ева Божурова, от Народната астрономическа обсерватория и планетариум „Николай Коперник“ във Варна, разказва как са наричали българите съзвездията.
“Важно е да разясним, че съзвездията образуват фигури от звезди, в които хората са влагал своята фантазия и те са плод единствено на човешкото въображение. Различните народи, в различни времена са групирали звездите в съзвездия по най-различен начин. Затова смело може да се каже, че в тези фигури няма никаква предопределеност, а тяхната цел е била – да се запомни по-лесно разположението на звездите, защото именно така са се ориентирали хората във времената, в които е нямало нито компас, нито GPS”, каза още д-р Божурова.
Тя обясни, че има няколко съзвездия, в които българския народ е виждал свои картини и фигури.
“Например съзвездието Орион. Звездите от това съзвездието българите са ги виждали като – Ралица. Поясът на Орион с меча за нашите хора е било Ралото, а другата звезда е била Орача, другата звезда е било Кучето, което му помага, а трета и четвъртата звезди от съзвездието са били Воловете, които теглят ралото. Според, древногръцката система Орион на небето се бори с един голям и страшен Бик. И главата на бика се рисува от един звезден куп, който се казва Хиадите, а него има една доста ярка звезда, която се нарича Алдебаран, но за българите тази група от звезди е Гайдарят с хорото. Ярката звезда Алдебаран за българите е гайдаря, а останалите звезди около нея са танцьорите в хорото.
В съзвездието Лъв нашите хора съвсем не са виждали Царя на животните, а точно обратното – те са го наричали Мишка. Представяли са си го на обратно – това, което е “опашката” на лъва е било за българите муцунката на мишката, а гривата на лъва е било за нас – опашката на мишката.
Според сегашното описание съзвездието е цяла небесна област, съществуваща в определени граници, към която принадлежат всички обекти в определена част на небето. От 88-те съзвездия 32 се намират в северното небесно полукълбо, 48 – в южното, а 8 съзвездия са разположени и в двете полукълба от двете страни на небесния екватор – въображаемия голям кръг.