За първи път бяха имплантирани първите в България устройства за борба с хроничната болка

Доц. Минкин: За първи път в България имплантират пейсмейкър за болка!

В Клиниката по неврохирургия на УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ бяха имплантирани първите в България устройства за борба с хроничната болка. Интервенцията е извършена на 18 октомври т.г. Днес, месец по-късно, двете пациентки се чувстват отлично и лекарите взимат решение за оповестяване на резултатите. Преди седмица първата подобна процедура е извършена и в УМБАЛСМ „Пирогов“.

Методът се нарича гръбначно-мозъчна стимулация – Spinal Cord Stimulation. Той дава шанс на пациенти с дългогодишна болка да живеят нормално, без постоянен прием на медикаменти и странични ефекти. Наричан е още „пейсмейкър за болката“. Върху обвивките на гръбначния мозък се имплантират постоянни електроди, които са свързани с подкожен генератор на импулси. През тях се предават нисковолтажни, високочестотни, електрически сигнали, които прекъсват предаването на болестните импулси и те не достигат до главния мозък. Особено ефективна е при хронична болка след гръбначна хирургия, необратими увреждания на гръбначните дискове, или при плексусни увреди.

„Тъй като този тип болка, резистентната болка, се генерира на нивото на гръбначния мозък и ако влияем на този гръбначен мозък с определени електрически импулси, можем да намалим значително интензитета на болката. Всъщност поставяме едно електродче на нивото на крайната част на гръбначния мозък“, обясни доц. д-р Красимир Минкин, специалист-неврохирург в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“, ръководител на Центъра по епилептична хирургия, който извърши първите имплантации. Той бе подпомаган от доц. д-р Митя Бенедитич, Клиника по неврохирургия в Любляна, Словения – един от най-опитните хирурзи, използващи този метод.

Първите български пациенти, на които бе приложен методът, са оперирани в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ и са жени – на 66 и 73 години. И двете са претърпяли предходни операции на гръбначния стълб. Въпреки добрите резултати от операциите, увредите на нервите остават и рефлектират като силни, инвалидизиращи болки в областта на краката. Днес, месец след операцията, те вече не усещат болка. В УМБАЛСМ „Пирогов“ процедурата е приложена от проф. д-р Николай Габровски, началник на Клиниката по неврохирургия и д-р Петър Илков. Двамата съобщиха, че оперираният 70-годишен мъж също е с отлични резултати.

Операция за поставяне на пейсмейкър за болка

Благодарение на усилията на Дружеството по неврохирургия, тази година НЗОК взе решение да заплаща метода, като финансира изцяло имплантираната система. Досега тя е финансирала подобни операции в чужбина, но днес вече е възможно стимулацията да се извършва и в България. Тази година са одобрени за финансиране 10 процедури, като стойността на всяка е около 60 000 лева. За пациента те са напълно безплатни.

Допълнителна информация за гръбначно-мозъчна стимулация, наричана още „пейсмейкър за болката“

Методът се използва за лечение на хронична, невропатна болка в гърба, кръста, краката, най-често възникнала след травми на гръбначния стълб или гръбначна хирургия, нарушения на функциите на тазовите органи, включително и за лечение на еректилна дисфункция. В света всяка година се имплантират около 15 000 подобни устройства. Всяко от устройствата може да се програмира самостоятелно от пациента и той да контролира подаваните импулси.

Гръбначно-мозъчната стимулация се прилага в случаи, в които обезболяващите медикаменти вече не са подходящи, не могат да обезпечат достатъчно обезболяване, или имат силни странични ефекти. Невростимулацията е алтернативен метод, ако консервативното лечение не дава желания резултат, или ако болката е резистентна на най-често използваните болкоуспокояващи.

Преди прилагането на метода се извършва тестова стимулация, която позволява на лекаря да прецени дали той е подходящ за съответния пациент. Тестването се извършва с външен стимулатор и трае от 7 до 10 дни.

За първи път процедурата е въведена в САЩ преди 55 години, когато неврохирургът от Уисконсин Норман Шийли имплантира такова устройство на пациент с тежка фармакорезистентна болка. Оттогава до днес, SCS е най-често използваната в света хирургична процедура за лечение на хронична болка. Без да е панацея, методът е огромна крачка напред за помощ и подобряване качеството живот на пациенти, живеещи с болката с години.

No payment method connected. Contact seller.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

Подобни

No Content Available

Времето

1°C Усеща се -1°C
1013hPa 86% 100% 2m/s 50deg

-1°C Усещане -4°C
1012hPa 93% 1% 3m/s 100deg

2°C Усещане -1°C
1013hPa 93% 0% 3m/s 220deg