Радиохирургията или т.нар. радиочистотноиндуцирана термотерапия е сравнително нов и непознат метод сред колеги и пациенти. Прилагаме го, разбира се, заедно с доц. Шиваров, ръководител на отделение по УНГ към МБАЛ “Св. Анна”, като от 2007 година досега натрупахме огромен опит както при деца, така и при възрастни. Това сподели за СайтЪТ д-р Радослав Радев, специалист УНГ към отделението на МБАЛ “Св. Анна” – Варна.
“Има три предимства и приложения, които мога да изтъкна за този метод. Първо, при хипертрофичен ренит или затруднено носно дишане, метода е безценен. Сравнително ниска честота на кървене и запазване на структурите на самата лигавица, правят метода предпочитан. Работи се под самата лигавица, субмукозно. Когато започне да се свива лигавицата и да се отварят носните ходове за дишане, имаме един много нежен, благоприятен, следоперативен период.
Второто място, където се прилага радиохирургията, това е корекция или повдигане на мекото небце. Тук влизаме в рубриката обструктивна сънна апнея. Също много добър метод и повлияване на следеоперативните симптоми на хъркане и спиране на дишането по време на сън.
На трето място, ползваме радиохирургията вече много масово при наши пациенти с проблемни сливици. С този метод не вадим сливици, а алтернативата е свиване на сливици на хипертрофични тонзелити.
Интервенцията се поема по здравна каса, като част от нея, като консумативите, се поемат от пациента.
Насочването става най-често от доволни пациенти. Някои са преминали корекцията успешно и водят други пациенти на място. Все още метода не е познат, затова рядко личните лекари насочват хората с подобни проблеми към този метод”, коментира специалистът.
Относно симптомите, при които трябва да бъде потърсена специализирана медицинска помощ и се препоръча метода, д-р Радев допълни:
“Методът се прилага не само при затруднено дишане и хъркане вечер, но и при алергични реакции, като се използва в комплексното лечение на тези алергии. Радиохирургията ще си свърши работата по намаляване на хипертрофиралата лигавица, но алергията е системно заболяване, на имунната система, затова трябва комплексно лечение.
Възможно най-рано пациентът трябва да се обърне към специалист, когато една симптоматика започне да се затлачва. Не върви нещо в лечението, минават седмица, две, месец и нещо ни алармира, че този случай не е обикновена хрема, не е обикновено запушване на носа.
След прилагането на радиохирургията като оперативен метод има известен период, в който пациентите трябва да спазват определени правила. Те получават всички инструкции от нас какво да правят и какво да не правят. При директно излагане на слънце има риск от кървене. Иначе всички пациенти успяват сами да си правят нужната хигиена след радиохирургия, необходима да поддържат добро нощно дишане, докато се регенерира новата лигавица и се възстанови функцията”, разясни д-р Радев.
Повече вижте във видеото!