Във Варна откриват паметник на Генерал Колев

Във Варна откриват паметник на Генерал Колев

Днес ще се проведе церемония по официалното откриване на паметника на Генерал Колев във Варна, научи TheSite24. Събитието ще започне в 11.00 часа в градинката на ул. “Ген Колев” и бул. “Цар Освободител” / до бившият магазин Гастро/.

Във връзка с откриване на паметник на Ген. Колев” на 25.09.2023 г. за времето от 10:45 часа до приключване на мероприятието (около 12:00 часа) ще бъде преустановено движението на автомобили по бул. „Ген. Колев“, в отсечката от кръстовището на бул. „Ген. Колев“ с бул. „Цар Освободител“ до кръстовището на бул. „Ген. Колев“ с ул. „Македония“.

Биографична справка за живота, делото и славната и доблестна служба на генерал Иван Колев пред олтара на Отечеството

„Моето Отечество е България, аз съм нейн син и като такъв на мен лежи святата длъжност да си пожертвувам живота за нейното добро и за запазването й от враговете,”

Из военната клетва положена от ген. Иван Колев

Генерал Иван Колев е един от героите от войните за национално обединение и заема особено място в сърцата на българите. Великите победи на неговата Първа конна дивизия, спартанското му поведение и преждевременната му смърт са го превърнали в легенда за признателните поколения българи. Бащата на българската конница яде от същата храна като тях, спи на открито също като тях. Проявява се като изключителен командир и тактик, който взема бързи решения, понякога дори нарушава заповеди, само и само да не изпусне инициативата.

Безразличен към опасностите и смъртта, ген. Колев не търси удобства, храни се с войниците, спи под дъжда, почива по 2-3 часа на ден и се стреми да избягва излишни жертви. Затова и войниците го обичат. Той е с тях във всеки бой. Бие се редом с конника, подофицера, ротмистъра. Генералът е начело на всички и днес! Ще ги води и днес! Към победа или смърт!

Славният български генерал Иван Колев Колев е роден на 15.09.1863 година в бесарабското българско село Бановка, близо до Болград, населено предимно от изселени от Тракия българи. Младия Иван Колев завършва с отличие Болградската гимназия през 1882 година. Награден е за участието му в българския Ученически легион при защитата на акта на Съединението на Княжество България и Източна Румелия и последвалата Сръбско-българска война през 1885 година.

Постъпва в Софийското военно училище, което завършва на 27-ми април 1887 година с отличен успех и бива зачислен като подпоручик в 3-ти конен полк. На 18-ти май 1890 година е произведен в чин поручик и в началото на 1892 година, след успешно положени изпити постъпва във военната академия в Торино, която завършва две години по-късно. Военната си служба преминава през длъжностите командир на ескадрон от 4-ти конен полк, началник-щаб на кавалерийската инспекция, началник-щаб на укрепения пункт Ямбол по време на Балканската война, след което от ноември 1912-та година временно изпълнява длъжността началник-щаб на Трета армия.

На 8 май 1913-та година е назначен за началник на щаба на 1-ва резервна армия, а от 21 май – за началник на щаба на 5-а отделна армия. През Междусъюзническата война заема длъжността началник-щаб на Пета армия, а след нея поема командването на Лейбгвардейския конен полк.

През октомври 1914-та година е назначен за командир на 10-а пехотна беломорска дивизия, а на 2 август 1915-та година е произведен в чин генерал-майор. По време на Първата световна война генерал Колев първоначално командва поверената му дивизия, а от 23 март 1916-та година е командир на 1-ва конна дивизия, като от 7-ми май същата година е инспектор на конницата. Под негово ръководство славната българска конница, увековечена в произведението на Патриарха на българската литература Иван Вазов – „Конницата на генерал Колев” и „Триумф“ на Йордан Йовков взема участие в настъплението на Трета армия в Добруджа по време на Първата световна война при Куртбунар, Кочмар, Карапелит, Добрич, Топрахисар, Текиргьол, Кюстенджа, Черна вода и Мачин, като в рамките на четири месеца непрекъснати бойни действия Първа конна дивизия изминава над 1000 км,, помитайки всичко по пътя си.

Тя дава само 189 убити, а пленява 490 офицери, над 6000 румънски, руски и сръбски войници, 1 бойно знаме, 14 броя оръдия, множество коне и коли, като по този начин Добруджанския герой освобождава цялата Добруджа до река Дунав. Изминал толкова много километри на кон при освобождаването на Добруджа, генерал-лейтенант Иван Колев заболява тежко и умира на 29 -ти юли 1917-та година след лечение във Виена, Австрия.

По негова инициатива се открива кавалерийски курс за най-младите кавалерийски офицери и става главен инициатор на конните състезания в българската войска.

No payment method connected. Contact seller.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

Подобни

Времето

14°C Усеща се 13°C
1004hPa 57% 0% 6m/s 190deg

7°C Усещане 4°C
1001hPa 62% 100% 5m/s 160deg

5°C Усещане 2°C
1003hPa 60% 20% 3m/s 130deg