61 игрални зали и 3 казина действат във Варна, специалистите алармират, че хазартът се превръща в епидемия (ВИДЕО)

61 игрални зали и 3 казина действат във Варна, специалистите алармират, че хазартът се превръща в епидемия

Хазартът е проблем, който става все по-сериозен в България. В периода на COVID пандемията все повече хора, които бяха социално изолирани и финансово притиснати се подадоха на изкушението да спечелят бързи пари. На въпрос на TheSite24 отправен към Националната агенция по приходите във Варна, колко са игралните зали и казина в морската столица – отговорът беше повече от притеснителен. На територията на Варна функционират 61 игрални зали и 3 казина. Това означава, че във всеки един варненски район има по 5 игрални зали. От НАП допълниха и това, че в периода от 2020 до 2023 г. се наблюдава и увеличение на отворилите нови игрални зали в морския град.

Какво обаче казват специалистите, които се борят с тази зависимост?

Не увеличение, а направо имаме бум на хората, които започнаха да се занимават с хазарт в периода на пандемията от COVID-19. Това коментира за TheSite24 Павел Павлов, създател и ръководител на Терапевтичен център “Само Днес”, чиято мисия е превенция и лечение на зависимости. Той посочи, че е обиколил много държави, включително е бил и в меката на хазарта Лас Вегас, но това, което се случва в България го няма никъде по света.

“Хазартът в България е почти без никакъв контрол. Дори и в Лас Вегас има лимит на залаганията, а у нас няма такова нещо. Достъпът до залите и казината е изключително лесен, същото важи и за сайтовете, а рекламите са навсякъде. Т.е. регулацията е крайно занижена. И всичко това води до огромен проблем“, каза още специалистът.

Павлов посочи, че според статистиката хората в лошо финансово състояние са много по-склонни да играят хазарт, а в България такива хора са много.

„И тези зависими, които в желанието си да спечелят бързи пари, си нанасят такива огромни загуби, че е трудно да си го представим. Освен това със своята зависимост тео разбиват семействата и здравето си. Тук е важно да отбележа, че в нашата страна има черен списък на кредитоискателите, но съм имал хора, които без почти никакви доходи, са натрупали кредити за по 100 000 лв.

 Оказва се, че тези огромни заеми са натрупани след теглене на бързи кредити. Парите разбира се са пръснати по залите. След това изпадналият в нужда човек решава, че единствения начин да си върне сумата е ако спечели – отново в залата. И така много плавно зависимите започват да взимат заеми от свои близки и приятели, с обещанията, че те ще спрат да залагат и това е за последно. Но това не се случва, защото спирането на хазарта е изключително сложен и труден психологически процес“, каза още Павел Павлов. Той добави, че новите въведеният от НАП регистър на уязвимите лица е добро начало, защото е един спирачка за хората, които искат да се откажат от порока.

„Разбира се, тук е важна волята, защото казината и сайтовете имат начин да заобиколят този регистър и това е нормално, защото те си пазят бизнеса. И пак стигаме до етапа, в който самият човек иска да се откаже и това е един много добър вариант, защото тази програма на НАП действа като преграда пред самия уязвим“, добави експертът.

На въпрос дали има увеличение на броя на хората, които са започнали да се занимават с хазарт в периода на COVID епидемията заради социалната изолация, Павлов заяви, че увеличение има и то е най-ясно изразено в увеличения брой на българите, които са започнали да играят в онлайн казината.

„Говорим за хора, които са били затворени у дома, с намалени финансови постъпления, отделно скука и страх, а един от най-лесните начини да ги преодолеят са да играят онлайн. И, да, увеличението е огромно!”, заяви Павлов и добави, че за съжаление все по-млади хора се поддават на изкушението да спечелят бързи пари от хазарта. Той допълни, че много често непълнолетните използват лични карти на по-големи хора, за да могат да се регистрират в онлайн казината.

Повече вижте във видеото!

Видео TheSite24

Павел Павлов добави, че при него са идвали хора с огромни финансови задължения, имал е и покъртителни случаи, дори убийства на роднини, кражби и самоубийства.

“Затова е толкова важна превенцията, а лечението е дълъг и сложен процес. То включва изолация от всякакви електронни устройства, психологическа подкрепа. Отнема много време, докато зависимият извърви целия път на лечение, но дори и след това всичко е в неговите ръце”, коментира още експертът.

Междувременно от НАП припомнят, че от 12 декември 2022 г. са подновили поддържането на Регистъра на уязвимите лица. В него се вписват лица, които биха искали достъпът им до хазартни игри да бъде ограничен. За вписване в регистъра се подава искане до изпълнителния директор на НАП. Документът може да се внесе на място в офис на НАП или да се изпрати по имейл: nap@nra.bg, в случай че подаването е по електронен път. Електронните заявления трябва да бъдат подписани с квалифициран електронен подпис (КЕП). След като лицето е вписано, достъпът му до игрални зали и казина, както и до онлайн сайтове за хазартни игри, се забранява за посочения период в заявлението, като той не може да бъде по-кратък от 2 години.

По отношение на броя регистрирани варненци в регистъра на хазартно уязвимите лица, няма как да бъде извадена такава информация, тъй като в него не се вписват данни за адресите на лицата.

Лечение на зависимости в Терапевтичен център “Само Днес” – Варна

Този репортаж е част от проекта “През очите на сърцето” на СНЦ “Пресклуб Варна” и се осъществява с подкрепата на Фонд “Култура” към Община Варна в направление “Медийни проекти”

No payment method connected. Contact seller.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

Подобни

Времето

3°C Усеща се -2°C
1015hPa 66% 0% 6m/s 310deg

-2°C Усещане -6°C
1015hPa 84% 100% 3m/s 130deg

1°C Усещане -4°C
1015hPa 60% 20% 5m/s 310deg