Една от любимите на всички ни салата е руската салата, която всъщност е създадена от френски готвач. Знаете ли, че тази салата освен като част от коледно-новогодишнто меню у нас е част и от менюто в много държави. В България – заедно с кюфтетата и пържолите. Тази салата има много имена – Оливие, Руска, Македонска, картофена, френска, италианска, зеленчукова, бяла салата и т.н.
Интересно е, че всъщност имената на държавите не съвпадат с държавите, в които тя се нарича така. Например: Македонска салата се нарича във Франция, салата Оливие – в Русия, Руска салата – на Балканския, Апенинския, Пиринейския полустров и в Турция, италианска салта – в Германия и Австрия, зеленчукова салата – в Полша, картофена – в Чехия и Словакия и т.н. Каква е историята на руската салата и каква е нейната първоначална рецепта, ще ви разкажем днес.
История на руската салата
Оригиналната версия на салатата била изработена през 1860 г. от Люсиен Оливие, главен готвач в ресторант Ермитраж, един от московските най-реномирани ресторанти за времето си.
Тя съдържала месо от фазани, телешки език, черен хайвер, маруля, раци, кисели краставички, маринована соя, пресни краставици, каперси и сварени яйца. Сосът за салата бил провансалски, приготвен от оцет балсамико, жълтъци и зехтин (сос подобен на майонезата).
Салатата на Оливие бързо станала популярна сред посетителите на ресторант Ермитаж. Точната рецепта и тази на дресинга били пазени ревниво в тайна.
Но един от помощник-готвачите на Оливие – Иван Иванов направил опит да открадне рецептата за салатата. Шеф Оливие приготвял слатата винаги в усамотение. Един ден случайно бил извикан по спешност. Иванов се промъкнал в кухнята и видял съставките, които използва Оливие за дресинга, както и точните им количества.
След това Иванов напуснал Оливие и отишъл да работи като главен готвач в ресторант Москва. Там той подозрително започнал да предлага салата подобна на тази на Оливие, но под името „Столична салата“, обаче дресингът на Столичната салата бил с по-ниско качество – все пак нещо в салата на Иванов „липсвало“, разказвали гастрономите по това време. Точните пропорции на оригиналния дресинг така и не станали известни.
По-късно Иванов продал рецептата на различни издателски къщи, които допринесли за разчуването ѝ. През 1883 г. Люсиен Оливие починал и за това в негова чест салатата станала известна като „Оливие“. В България я наричаме руска, защото идва от Русия.
С времето популярността ѝ растяла, но тъй като голяма част от съставките ѝ били рядкост, други скъпи или сезонни, постепенно тези съставки били изместени от по-обикновени и достъпни като така се стигнало до днешната версия на руската салата.
Информация: Сготвено е!