Европа трябва да изгради зелена енергийна инфраструктура, каза на пресконференция вчера във Варна изпълнителният директор на Група “Солвей” Илхам Кадри, която е в крайморския град по случай 25-годишнината от приватизацията на най-големия на стария континент содов завод, който се намира в Девня. Заедно с нея бяха министърът на икономиката Никола Стоянов и посланикът на Кралство Белгия у нас Фредерик Мьорис. В пресконференцията участва и изпълнителният директор на завода “Солвей Соди” Спирос Номикос, съобщи БТА.
Войната в Украйна се отрази на цялата индустрия, инфлацията е много висока, цените на енергоносителите растат, а тъй като химическата промишленост е интензивна откъм горива, сметките ни нараснаха 4 пъти, посочи Кадри. По думите й сериозен проблем за бизнеса са и нарушенията в доставките. Говорим за газ, но се ползват и други горива, предприятието в Девня доставяше твърдо гориво от Сибир, допълни Кадри. По думите й, след налагането на санкциите срещу Русия, заводът се е обърнал към Азия и Латинска Америка.
Предизвикателствата отварят и нови възможности, в Европа трябва да оцелеем и следващата зима при настоящите ситуация с газа, химическата промишленост – също, допълни Кадри. Според нея хората трябва да свикнат с повишаването на цените на енергоносителите, които неминуемо ще се отразяват по цялата верига. Освен създаването на зелена енергийна инфраструктура, Европа трябва да продължи да подпомага дребните производители, освен това е необходим общоевропейски закон за борба с инфлацията, допълни Кадри.
Тя допълни, че от създаването на “Солвей Соди” в завода са инвестирани 800 милиона евро, основно в подобряване на безопасността за хората и за намаляване на въглеродния отпечатък на предприятието.
Кадри припомни, че заводът е един от най-големите в света и е сред най-добрите. Нуждите от сода бикарбонат в световен мащаб непрекъснато се увеличават и затова ще разширим производството в Девня с 200 000 тона годишно, каза още Кадри. Тя уточни, че предприятието вече е успяло да намали потреблението си на вода с 24 процента. Освен това то е снижило с 20 на сто въглеродните си емисии чрез използването на биомаса за единия от котлите. Кадри посочи още, че сега се работи по нов проект, който да осигури енергийна независимост на завода, чрез изграждането на нова инсталация, която ще ползва алтернативни горива.
Нашите усилия са насочени предимно към проекта за енергиен преход, коментира още на срещата изпълнителният директор на Солвей Соди Девня Спирос Номикос.