Бум на болните от варицела във Варна и областта

РЗИ отчита лек спад на заболелите от варицела и скарлатина във Варна

Бум на болните от варицела във Варна и областта, показва седмичната справка на РЗИ в морската столица, научи СайтЪТ. За изминалите седем дни са регистрирани 323-ма заболели от варицела, от които 288 са във Варна, а останалите 33-ма в областта. В сравнение с предходната седмица увеличението на заболелите е с над 100 души. Наред с това има и 16 заболели варненци от скарлатина.

Над-много са заболелите деца, коментираха лични лекари.

А ето и първите симптоми на варицелата:

Варицелата е едно от най-честите инфекциозни вирусни заболявания в детска възраст. В редица случаи ненавременното лечение води до много сериозни усложнения за здравето.

Варицела (лещенка) е остро инфекциозно заболяване, което се причинява от варицела-зостер вируса. Това е едно от най-заразните заболявания – заразяват се около 90% от контактните на болен с варицела, които нямат изграден специфичен имунитет към причинителя. Хората от всички възрасти и от двата пола са засегнати с еднаква честота. Вирусът циркулира широко в човешкото общество, но повишената заболяемост и епидемичните взривове преобладават през студените месеци на годината. Най-засегнати са децата от 5 до 9 годишна възраст, които представляват около половината от случаите.

Инкубационен период

Заразният период започва 1-2 дни преди появата на обрива и завършва когато всички кожни лезии се покриват с корички. Заболяването протича по-тежко и с повече усложнения при възрастни. Вирусът се предава от човек на човек чрез директен контакт, инхалация на аерозоли от инфектирани секрети от респираторния тракт на болни или на аерозоли от течност на мехурчета по кожата. Инкубационният период е от 1 до 3 седмици.

Симптоми и признаци

Характерният обрив започва внезапно и се съпровожда с рязко повишаване на температурата. Тя няма определен тип и не надвишава 38-39°C. Обривите се появяват най-често  по корема, но бързо обхващат мишниците и бедрата и се съпровождат от упорит сърбеж. В тези случаи се наблюдават мехурчета по лигавиците на устата, езика, мекото небце. Възможни са усложнения в резултат на вторични бактериални инфекции, причинени от разчесване и недобра хигиена, което в никакъв случай не бива да се допуска. Не са редки и усложнения в дихателната система на болните от варицела. При вторична бактериална инфекция заболяването може да завърши дори със смърт, ако не се предприеме своевременно лечение.

Диагноза и лечение

Ранната диагноза на заболяването се поставя изключително по клинични и епидемиологични данни. При появата на обриви по тялото всеки заболял трябва да потърси лекарска помощ. В тези случаи е препоръчително да се обърнем към общопрактикуващите си лекари, инфекционисти или педиатри. Доказването на причинителя става чрез серологични методи, които могат да установят дали обривът и останалите клинични прояви на болния са следствие от вируса на варицелата.

Лечението на заболяването е индивидуално и се назначава само от компетентен специалист. Леките форми на заболяването не се нуждаят от системно лечение. Болните могат да се лекуват в къщи като приемат средства, понижаващи повишената температура и използват пудри за обривните елементи, съдържащи средства, облекчаващи сърбежа и препятстващи вторичното бактериално замърсяване. При тежките форми на болестта се налага спешна хоспитализация. 

А ето и няколко народни трика за справяне с варицелата, които Bilki.bg ви предлага:

Обработка при варицела с билки

• Подкрепа на имунната система с антивирусни билки като ехинацея, женско биле, маточинажълт кантарион и астрагал. Давайте на имунната система храни като чесънджинджифил и китайски гъби. Използвайте витамини и минерали, включително витамин С, бетакаротин, цинк и биофлавоноиди.
• За висока температура и общо неразположение използвайте лайкацветове от бъз и цветове от липа.
• За локална терапия, използвайте хладки билкови вани от корен от репейцветове от невен, звездица, цветове от лавандулакоприва или мента.
• За сухи петна, използвайте памучни тампони, потопени с дестилиран хамамелис.
• Добавете 5 до 8 капки етерично масло от лавандула, мента или бял равнец в 1 литър хладка вода. Нанасяйте с компреси или добавяйте във ваната.
• Кремове, направени от черен оман, невен, бял равнец и лавандула могат да се използват на места срещу струпеи. Това ще помогне да се възстанови кожата и за предотвратяване на белези.
• Ако се появат петна в устата или гърлото изплакнете устата с инфузия от хидрастис, кора на хамамелис и цветове от невен. Използвайте чаша чай за гаргара няколко пъти на ден. За тампоните в устата срещу лезии смесете равни количества тинктура от мента и вода. Използвайте памучен тампон, за приложение върху раните по няколко пъти на ден.

No payment method connected. Contact seller.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

Подобни

Времето

2°C Усеща се -2°C
1015hPa 69% 33% 4m/s 260deg

-3°C Усещане -6°C
1014hPa 85% 90% 3m/s 140deg

1°C Усещане 1°C
1015hPa 60% 40% 1m/s 0deg