Предвижда се разширяване на дуалното обучение и ремонт на общежитието на Варненската гимназия по химия

Предвижда се разширяване на дуалното обучение и ремонт на общежитието на Варненската гимназия по химия

Областният информационен център-Варна, като част от Звеното за публични консултации към РСР на Североизточен регион, проведе публично обсъждане на Концепция за интегрирани териториални инвестиции (КИТИ) „Надграждане на връзката на образованието с пазара на труда чрез разширяване на дуалната система на обучение в ПОО и подобряване средата на пребиваване в Професионална гимназия по химични и хранително-вкусови технологии „Дм. Ив. Менделеев“ – гр. Варна“. В събитието се включиха учители и ученици от гр. Варна и други общини в областта, Регионално управление по образованието-Варна, бизнес, медии и други заинтересовани. Те бяха запознати със съдържанието на концепцията и видовете дейности, предвидени за изпълнение. Това съобщиха от Областния информационен център във Варна, предаде TheSite24.

Тя е на обща стойност 2 680 000 лв. и включва пет проектни идеи, по които ще работят три партньори – ПГХ и ХВТ „Дм. Ив. Менделеев“, Регионално управление на образованието-Варна и „ДМ България“ ЕООД. Проектите ще бъдат финансирани от две програми – „Развитие на регионите“ 2021-2027 г. и „Образование“ 2021-2027 г.

Сред дейностите, предвидени за изпълнение, са ремонт на ученическото общежитие към гимназията и облагородяване на района около него, засилване ролята на дуалното обучение чрез повишаване квалификацията на учителите, подновяване на материалната база, закупуване на оборудване и материали за целите на дуалното обучение, разработване на учебни помагала и материали за специфична професионална подготовка, осигуряване на ученически стажове и допълнителни занимания по чужд език за възпитаниците на гимназията, въвеждане на нови и модерни методи за преподаване, обучения за ментори, организиране на изложения за кариерно ориентиране и др.

Пред БТА директорът на гимназията Руслан Скулев заяви, че дуалното обучение е много важно за региона и осигурява реализацията на учениците и връзката с бизнеса. Неговата идея е професионалното образование да премине на тази система по всички предмети. 

Гимназията по химични и хранително-вкусови технологии във Варна работи по такава програма от 2019 г., каза той. В момента тя е партньор с Австрийската камара по лека промишленост и по-специално фирмата „ДМ България“, където работят по два дни в седмицата 65 ученици, изпълняващи задачи по логистиката и продуктово представяне на битова химия, козметика, парфюмерия. Мнението на директора е, че те добиват знания от специалисти и ще имат възможност да си намерят по-лесно работа. 

Ръководството на училището търси и нови партньори сред химическите заводи в Девня, където децата да заемат реални работни места, съобщи още Скулев. По думите му така има по-голям шанс да се задържат подготвените кадри в България. По проекта ще бъде изградена и химическа лаборатория в гимназията, която според него ще допринесе за интереса към специалността. 

Всички мнения за концепцията, събрани чрез анкетиране и по време на публичното обсъждане, ще бъдат обобщени в доклад и представени на широкия състав на РСР, който да ги вземе под внимание преди да одобри Общата програмна концепция за Североизточен регион и да изготви приоритизирания списък с концепции за изпълнение. До момента в анкетирането са се включили над 160 души, като техният брой продължава да расте.

Всеки, който желае да попълни анкетата и да даде подкрепа и предложения за концепцията, може да го направи на следния линк https://forms.gle/HqbezJ69jTUqMi9c9.

No payment method connected. Contact seller.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

Подобни

Времето

12°C Усеща се 11°C
1006hPa 66% 40% 5m/s 150deg

6°C Усещане 1°C
1001hPa 68% 75% 9m/s 120deg

3°C Усещане 2°C
1003hPa 87% 20% 2m/s 70deg