За нас е чест и гордост, че Варна е мястото, откъдето ще отпалава 31-та научна експедиция към о-в Ливингстън със собствен кораб! Това каза кметът на морската столица Иван Портних, предаде СайтЪТ. Портних допълни, че заедно с усилията на ВВМУ – България и Варна ще стъпи на ледения континент.
“Разбира се, носим и подаръци. Първият е знамето на Варна, а втория е по-практичен – велоаргомет и гирички, за да могат да поддържат физическа форма членовете на екипажа по време на експедицитята.
Вярвам, че тази експедиция ще бъде и в основата на пренаписването на историята и пожеланието им към тях е да направят много, много нови открития”, каза още кметът на Варна.
В рамките на 31-та експедицията, водена от проф. Христо Пимпирев, учените ще работят по различни проекти като част от Националната програма за научни изследвания. На Южния полюс те ще изследват движението на земната кора, минерализациите в околностите на българската база, уникалния растителен и животински свят на Ледения континент, размерите на глобалното замърсяване, както и топенето на ледниците като резултат от глобалното затопляне.
„Kaufland България се включва като партньор на 31-вата Българска антарктическа експедиция в контекста на своята политика за устойчиво развитие и като част от усилията ни да допринасяме за опазване на околната среда и климата. За нас е чест да подкрепим работата на българските полярни изследователи в търсенето на знания, които ще ни помогнат да ограничим последствията от климатичните промени.“, каза изпълнителният директор на компанията Иван Чернев.
За първи път нашата експедиция ще плава до българската полярна база на остров Ливингстън с български научно-изследователски кораб на военноморското училище във Варна и това ще ни нареди до т.нар. „морски“ нации. Кръстник на кораба „Св. Св. Кирил и Методий“ в края на юли стана актрисата Мария Бакалова. Експедицията ще отпътува на ХХ декември от Варна по маршрут: Средиземно море-Гибралтар-Атлантически океан – о. Огнена земя – о. Ливингстън., като се очаква да пристигне на Ледения континент в средата на февруари 2023 година. Нейният състав ще включва близо 50 души – учени и екипаж на кораба.