“Джунгла” погълна богатството на Варна по ул. “Цар Симеон I”, ще има ли някога археологически парк на открито в зоната?!

Археологическото богатство, открито преди 4 години по ул. “Цар Симеон I” е погълнато от буйна зеленина, която успя да скрие както уникалните находки, така и отпадъците, които се изхвърлят в изкопа, видя репортер на СайтЪТ.

Варненци за археологията на ул. “Цар Симеон”: Дойдоха, разкопаха и си заминаха! (СНИМКИ)

През 2020 година беше огласено, че Археологически парк на открито ще бъде създаден след изработване на проект, финансиран от Община Варна, в парковата площ между улиците „Козлодуй”, ”Цар Симеон !”, ”Цариброд” и „Д-р Заменхоф”, където екип от Археологическия музей във Варна, с ръководител доц.д-р Валери Йотов, откри Югозападната порта на античния Одесос.

След сигнал на СайтЪТ: Община Варна почисти незабавно уникално място, превърнато в блато и сметище! Арх. Бузев обясни защо се бави изграждането на археологическия комплекс!

Доц. Йотов обясни, че разкопките ще бъдат довършени в началото на 2021 година и след това, съгласувано с общината, пространството ще бъде реконструирано така, че да се експонират археологическите открития на открито.

“За първи път имаме шанс да се социализира обществена градинка, в която се разкрива крепостна стена от три периода – от времето на късния елинизъм I в. пр. Хр., от римския период II – III век и от византийския период – IV-VI в.”, каза още археологът. Община Варна беше осигурила финансиране на разкопките в размер 41 819 лв.

През 2023 година стана ясно, че Община Варна чака съгласуване от НИНКН на проект за експониране на археологията на ул. „Цар Симеон I“ от 2021 година.

През август същата година бе сключен договор между Община Варна и РИМ – Варна за проучване и експониране на археологически разкопки, като беше изготвено техническо задание за проектиране, което през 2021 г. бе изпратено за съгласуване в Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН), съгласно изискванията на Закона за културното наследство. 

“За съжаление, към настоящия момент това задание все още не е съгласувано. Получаваме много запитвания защо не се работи в градинката. Отговорът е, че докато не получим необходимите документи от НИНКН, ние сме с вързани ръце”, обясни бившият кмет на Варна Иван Портних.  

Ако документът бъде одобрено от НИНКН, следва възлагане на технически проект, издаване на разрешение за строеж и изпълнение на предвидените дейности по консервация, реставрация и експониране на недвижимите културни ценности в парковата площ. В проектобюджет 2023 на Община Варна бяха планирани средства за изготвяне на технически паспорт на обекта, допълни Портних.

През август 2023 година стана ясно, че техническото задание за проектиране на обекта за археологическите разкопки на ул. „Цар Симеон“ най-после е съгласувано от Националния институт за недвижимо културно наследство /НИНКН/ към Министерство на културата.

Очакваше се да бъдат предприети действия по възлагане на технически проект и изпълнение на предвидените дейности по консервация, реставрация и експониране на недвижимите културни ценности в парковата площ.

НИНКН даде “зелена улица” за археологията на ул. „Цар Симеон“ във Варна

Близо година по-късно богатството на Варна, с което могат да бъдат впечатлени хиляди туристи, все още е джунгла и зона, която уронва престижа на града като морска столица.

No payment method connected. Contact seller.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

Подобни

Времето

9°C Усеща се 7°C
1006hPa 76% 0% 3m/s 140deg

2°C Усещане 0°C
1003hPa 86% 65% 2m/s 110deg

2°C Усещане 2°C
1004hPa 93% 20% 1m/s 0deg