Американската армия е провеждала кампания за дискредитиране на китайската коронавирусна ваксина Sinovac в социалните мрежи, за да намали влиянието на КНР в страните от Югоизточна Азия. Това съобщи Ройтерс в петък.
Според агенцията кампанията, която се е провеждала най-интензивно във Филипините, е имала за цел да посее съмнения относно ефективността на китайската ваксина, както и друга жизненоважна помощ, доставяна от КНР, включително медицински маски и диагностични комплекти. То е извършено чрез фалшиви акаунти в социалните мрежи. Агенцията откри около 300 акаунта в платформата X (преди Twitter), създадена през лятото на 2020 г., които публикуваха провокативни съобщения, призоваващи „да не се вярва на Китай“ и да не се използват китайски ваксини, тъй като вирусът е открит за първи път в Китай. Според Reuters десетки хиляди хора са се абонирали за тях.
Освен в Югоизточна Азия, кампанията е проведена и в Централна Азия и Близкия изток. Тя е била адаптирана към местните реалности – в няколко платформи са били разпространени публикации с твърдения, че китайските ваксини съдържат свински желатин, което ги прави неподходящи за употреба в мюсюлмански страни. Sinovac отрече тези твърдения.
Събития за дискредитиране на произведените в Китай ваксини са били проведени от пролетта на 2020 г. до средата на 2021 г. Те са започнали по време на президентството на бившия американски лидер Доналд Тръмп и са продължили след идването на власт на настоящия президент на САЩ Джо Байдън.
Източници, участващи в планирането и провеждането на кампанията, казаха за Ройтерс, че Пентагонът е пренебрегнал възможните негативни последици от нея, включително увеличаване на броя на смъртните случаи от коронавирус. „Не гледахме на това от гледна точка на общественото здраве. Мислехме как можем да завлечем Китай в калта“, каза един активист пред агенцията.
Превод и редакция: в. Труд