Заместник-кметът Пламен Китипов се ангажира да посредничи за среща на гражданите с представители на „ВиК-Варна“ и фирмите-изпълнители по техния проект
Единствената заинтересована институция, която имаше свой представител по време на протеста на жителите на Евксиноград, беше Община Варна. Заместник-кметът по строителството и благоустройствoто Пламен Китипов изслуша гражданите, въпреки че тяхното недоволство е насочено към работата по проекта на държавното дружество „ВиК-Варна“ за доизграждане на канализационната мрежа в района.
Живущите по улиците „13-та“, „14-та“ и техните пресечки се жалват от това, че ВиК-дружеството повече от половин година е оставило улиците без асфалтова настилка и те са трудно проходими за автомобилите, а от чакъла по тях се разнася прах. По думите на живущите в района от това страдат най-вече хронично болните и възрастните хора, както и децата. Те твърдят, че не могат да проветряват помещенията, а колите им са често на ремонт.
Според договора от 2021 г. всички лостове за влияние на Общината върху дейността на ВиК-дружеството са отстранени, обясни пред протестиращите заместник-кметът Пламен Китипов. Администрацията и ръководството нямат правомощия да се намесват в инвестиционните намерения на дружеството, чийто проект се финансира от държавата. Можем единствено на добра воля и чрез разговори да настояваме за спазване на сроковете и задълженията, допълни заместник-кметът.
Ръководството на Община Варна инициира ежеседмични срещи с ръководителите на проекта на „ВиК-Варна“ и с фирмите, които го изпълняват. При последната – на 18 юли, те поеха пред кмета Благомир Коцев ангажимент до 3 август да приключат с асфалтирането на ул. „17-та“, а през август и септември да работят по асфалтирането на улиците „13-та“, „14-та“ и пресечките им. Китипов обясни на гражданите, че ангажиментът на „ВиК-Варна“ е да възстанови съществуващите допреди прокопаването настилки. За да се извърши цялостно асфалтиране, е необходимо прилагането на улична регулация. Това от своя страна е свързано с волята на собствениците да отдръпнат оградите си така, че да се изпълни улицата в пълния й габарит, допълни пред протестиращите Пламен Китипов.
Той припомни, че Община Варна е осигурила около 270 000 лв. от бюджета за настилките на три улици в района, но 170 000 от тях са били изхарчени за асфалтирането на ул. „28-ма“. Тя ще бъде особено натоварена през есента и ще се ползва за обход при следващия етап от ВиК проекта – изграждането на канализация и магистрален водопровод по бул. „Княз Борис I“.
По данни на „ВиК-Варна“ възстановителните работи в част от улиците в СО “Траката“ приключват до есента. Към момента е завършено възстановяването на настилката на ул. „25-та“, ул. „26-та“ и ул. „28-ма“. След пълното приключване на работата по проекта на улици „25-та“ и „26-та“ пътните участъци ще бъдат възстановени в първоначален вид. От дружеството посочват, че от 22 юли стартира подготовка и асфалтиране по ул. „14-та“, в участъка ВПС „Виница-1“ – ул. „Фурнаджиев“ до ул. „Бистра Винарова“, включително канализационни клонове 136 и 137 на ул. „Никола Касапски“ и ул. Бистра Винарова“.
От 15 август ще започне подготовка за асфалтиране по улици: „15-та“; „16-та“, „20-та“, „21-ва“, „22-ра“ и „24-та“, а от 29 юли – на втория участък по ул. „14-та“, включително и клоновете по улици „24-та“; „21-ва“ и „20-та“, информират от дружеството.
Пламен Китипов ще настоява пред ръководството на ВиК дружеството и пред фирмите-изпълнители за съвместна среща с жителите на засегнатите райони, на която те да изложат исканията си.