Арх. Бузев: Градската железница е само елемент от важния проект за ремонт на бул. „Цар Освободител”, който може да отнеме над 10 години

Градската железница на Варна е само част от мащабния проект за ремонт на бул. „Цар Освободител”, който в оптимистичен вариант може да отнеме до 10 години, като се работи на етапи. Това сподели за СтайтЪТ главният архитект на Община Варна Виктор Бузев.

„Важно е да се отбележи, че не бива да разглеждаме проекта за градска железница сам по себе си. Той е част от проекта за бул. „Цар Освободител”. Градското метро е само един от елементите по този огромен булевард, който има като алтернатива булевардите „Владислав” и „Сливница”. Пробивът на „Сливница” до „Атанас Москов” и от там към магистралата определено оказва влияние на натовареността на „Владислав”, но в моята класация след „Левски” бул. „Цар Освободител” е най-важната пътна артерия за града.

Ако бъде извършен нужният ремонт на този булевард, морската столица няма да има комуникационни проблеми в следващите 50 години.

Според мен и моите колеги именно в тази посока трябва да се насочат усилията. Сложното е, че този булевард, освен неговата дължина, която минава през целия град от летният театър до летището, пресича много други големи булеварди. Възелът на бул. „Левски” вече е готов, но след това са бул. „Христо Смирненски”, ул. „Вяра” , бул. „Република”, бул. „Янош Хуняди”,  ул. „Атанас Москов”, включително и няколкото отводнителни канали и дерета, които също се пресичат. Това прави изключително сложна и тежка за изпълнение задачата. Не казвам, че е невъзможно, напротив, има много добър световен опит в тази посока. Говорим обаче за много тежка инфраструктура, която ще отнеме много време. Затова там също се размишлява за изпълнението на етапи, за да може да не се блокира движението и животът в града за много дълъг период. Затова ще се работи поетапно, отсечка по отсечка, от булевард до булевард ще се случват нещата.

Моята прогноза е, че ако се стигне до стабилизиране на вариант, по който да се работи, това може като проектиране да завърши в рамките на около пет години, а реализацията, ако се намерят средства, поетапно може да стигне и десет години.

Това са грубо казано пет големи етапа, като всеки от тях включва и кръстовища на две нива, които ще освободят града от т.нар- тапи. Това е моя оптимистичен вариант, в рамките на десет години да завърши този проект, стига да няма някакви много сериозни икономически сътресения на национално и на световно ниво. Песимистично не искам да гледам на нещата, защото може и на внуците да оставим реализацията на този проект, ако сме песимисти”, коментира арх. Бузев.

Той сподели още на какъв етап са нещата и за т.нар. леко метро или градска железница.

„По проекта за градска железница към днешна дата се прави анализ на проучваните варианти по отношение на формиране на бюджет, тъй като проектът действително е много мащабен не само за Варна, но и за околностите. Част от железницата се предвижда да обслужва курортите, както и Община Аксаково. Знаете Община Варна и Община Аксаково разработват проект за индустриална зона, която се намира западно от летището. В този смисъл това е регионален проект, не само с общоградско значение. Естествена част от процеса са публичните обсъждания с граждани, както и със специалисти, които бяха проведени. Изчаква се препоръките, които бяха дадени, да бъдат отразени във вариантите за проект, след което да се представи по окрупнени икономически показатели, колко би струвала реализацията на всеки от тези варианти.

Илюстратична снимка

Другото, което мога да кажа, е че вариантите са така направени, че да могат да се реализират на етапи, като в годините железницата може да бъде достроявана и разширявана като метрото в София.

Това е много сериозен инфраструктурен обект, не е,просто едно влакче на релси, а запазване на връзките с отделните зони, през които ще минава това съоръжение.

При обсъжданията беше поставен въпросът за мястото на пешеходеца в този проект и дали  основната роля остава на автомобилите и градския транспорт. Специалистите дадоха приоритет на пешеходеца. Това са линейни обекти, които разсичат територията на две и препоръките са в тази връзка – безпрепятствено осъществяване на връзките да е в полза на пешеходеца и велосипедното движение, екологичното движение да бъде приоритет.

Смисълът на този проект е да бъде насърчаван варненецът да ползва градски транспорт.

Така ще подобрим екологичната обстановка и ще намалее замърсяването с финни прахови частици. Железницата ще допринесе за по-бързо предвижване, тя ще се движи в отделен коридор, ще има приоритет във връзките с отделните булеварди, които пресич.

В общия устройствен план откритото метро или градска железница е заложено като алтернативен вид транспорт. То може да не е на коловози, вече има и магнитни възглавници. Предполагам, че докато реализираме проекта, превозните средства вече ще се предвижват по съвсем различен начин.

Първата стъпка беше да се определи трасето, по което ще мине железницата така, че да не пречи на останалите видове транспорт. Това като цяло е стар проект, замислен да прави бърза връзка между летище Варна и курортните комплекси. Това, което в момента разработваме са и допълнителни трасета, които да отведат пътниците от летището и до пристанището на града, до центъра на Варна, връзка с курортите в северно направление и новият лъч, който е за западното направление. Той трябва да осъществи връзката с бъдещата промишлена индустриална зона на територията на Община Аксаково, като се очаква най-много хора от Варна да пътуват по работа до там.

Що се отнася до възможностите за финансирането на такъв мащабен проект, те са много. Ще бъдат търсени евросредства по направление „Екологична инфраструктура и подобряване на екологичните условия”, от държавния бюджет и помощ от бюджета на Община Варна”, допълни арх. Бузев.

Повече вижте във видеото!

Снимка -градска железница: БНР

No payment method connected. Contact seller.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

Подобни

Времето

14°C Усеща се 13°C
1006hPa 51% 0% 7m/s 190deg

5°C Усещане 1°C
1002hPa 60% 100% 6m/s 130deg

3°C Усещане 0°C
1004hPa 65% 75% 3m/s 160deg