Благодарение на упоритата работа на „Възраждане“ успяхме да постигнем голяма победа за децата с дислексия. Това заяви народният представител от „Възраждане“ инж. Коста Стоянов, по време на пресконференция във Варна.
На пресконференцията присъстваха още общинският съветник от групата на „Възраждане“ в Общински съвет Варна – Юлиян Губатов, Полина Ставрева – Костадинова, която е доктор по специална педагогика, както и Александра Чолакова – специален педагог и родител на дете с дислексия.
Инж. Стоянов припомни, че по предложение на “Възраждане” и след двугодишен натиск на 31.07.2024 г. Министерски съвет прие изменения на Наредбата за приобщаващо образование.
„С тях се вменява задължение на държавата да осигурява технически средства и софтуер за подпомагане на обучението на деца с физически увреждания и със специфични нарушения на способността за учене като дислексия, дисграфия и дискалкулия.“, отбеляза народният представител.
Необходимите средства за закупуване на технологиите ще се осигуряват по Националната програма на МОН „Информационни и комуникационни технологии“.
Идеята бе представена пред структурата на “Възраждане” във Варна в средата на ноември 2022 г. от Александра Чолакова – родител на дете с дислексия и арт-терапевт.
Изключително положителният обществен отзив обедини силите на общинските съветници, на народните представители и на експерти от “Възраждане”.
„Очертаха се две линии за действие:
едната на местно ниво – чрез Общински съвет – Варна към кмета и дирекция „Образование и младежки дейности“, а другата на национално – чрез разработване и внасяне на законопроект от народните представители на “Възраждане”, който да включи подпомагащи технологии за ученици с дислексия, дисграфия, дискалкулия и смесени разстройства на способността за учене.
Днес можем да кажем, че нашият труд постигна качествена промяна за доброто на българските дете. С промените Наредбата за приобщаващо образование вече ще дава възможност директорите да допуснат подпомагащи технологии в час за учениците със специални потребности. Освен това, МОН преценява да отдели средства в специална програма за закупуване на техника и софтуер.“, каза още инж. Стоянов.
„Все още обаче е необходимо да се предприемат изменения и допълнения в Закона за предучилищното и училищно образование, за да се гарантира, че учениците със специални потребности и тези със затруднения, но без специален статут „ученик със СОП“, ще получат адекватен цялостен подход и качествено образование.“, отбеляза Полина Ставрева – Костадинова.
На местно ниво борбата продължава – Сдружение на родители внесе цялостна програма за закупуване и управление на 50 броя технически средства подпомагащи четенето за ученици с дислексия с придружаваща поддръжка и обучения за заинтересованите страни.
В национален план от „Възраждане“ възнамеряват да продължат действия в насока за допълнителни промени в Наредбата за приобщаващо образование.