На 11 ноември православната църква и вярващите отдават почит на Свети великомъченик Мина, смятан за покровител на семейството, защитник на сираците и бездомните, патрон на народните лечители, войните и всички, поели на дълъг път. Името “Мина” носи значение, свързано с “месечина” и “луна” – символи на светлината и закрилата.
Свети Мина е познат като чудотворец, а хората вярват, че той се моли за здравето на децата и добруването на дома. Особено почитан е сред жените, които днес се молят пред иконата му за благополучие на семействата си.
Според житието му, свети Мина бил войник в Египет, който загинал мъченически през 296 г. по време на гоненията срещу християните от императорите Диоклетиан и Максимиан. Заради отказа си да се поклони на езическите богове, светецът се оттеглил в пустинята, посветил се на молитва и се отдал на духовно служение.
Празникът на Св. Мина поставя началото на така наречените „Вълчи празници“, които продължават до Коледни заговезни. Според народните вярвания, светецът е господар на вълците и пазител на хората от зли сили и тъмни духове. През тези дни се смята, че вълците “бесуват”, а нощите стават най-дългите в годината.
В този период хората спазват редица обичаи за защита на дома и семейството си. Поправят огради и запълват процепи в къщите, за да отблъснат злите сили. На този ден се довършват започнатите ремонти, за да се предотврати навлизането на зли духове.
Празникът на свети Мина обединява както духовната, така и народната традиция, а днес е повод да си припомним за силата на вярата и надеждата в трудни времена.