Пневмонията представлява остра инфекция на белите дробове, която води до възпаление на алвеолите им и до напълването им с течност или гной. Причина за заболяването могат да бъдат бактерии, вируси или гъбички във въздуха, който дишаме.
Тазгодишната кампания отбелязва, че „всеки дъх е от значение” и че пневмонията може да бъде спряна чрез ранно откриване, лечение и превенция.
Говорим за едно заразно заболяване, което се разпространява чрез кихане, кашлица, контакт със заразен човек и други. То може да се окаже фатално за хора с по-слаб имунитет, особено при деца и възрастни хора, коментират специалистите.
Симптомите варират от леки до тежки, в зависимост от типа на бактерията-причинител, защитните сили на организма, наличието или не на придружаващи заболявания, както и възрастта на засегнатия пациент. Затова при някои хора пневмонията протича почти безсимптомно, докато при други може да доведе до тежка дихателна недостатъчност с опасност за живота на болния.
Знаците, които не бива да пропускаме:
Упорита кашлица: Продължителната кашлица, която може да произведе секрет с жълтеникав цвят, е един от основните симптоми на пневмония.
Треска и втрисане
Респираторни проблеми: Задухът, особено при извършване на ежедневни задачи, може да е признак на респираторни проблеми, свързани с пневмония.
Болка в гърдите: Болката в гърдите при кашляне или дълбоко дишане, която може да варира от лек дискомфорт до мъчителна болка, може да е признак за по-сериозен проблем.
Изтощение и слабост: Симптомите на пневмония могат да включват чувство на слабост и прекомерна умора.
Стомашно-чревни симптоми: Понякога пневмонията може да бъде придружена от повръщане, гадене или диария.
Объркване при възрастните хора: Възрастните хора или тези с отслабена имунна система може да изпитат дезориентация поради ниски нива на кислород.
Зимата наближава и времето е неблагоприятно, много от нас са по-податливи на грип и настинка. Сериозни респираторни заболявания като пневмония са по-чести при възрастни хора и деца под две години. Особено внимателни трябва да бъдат страдащите от хронични заболявания: белодробни заболявания, сърдечни заболявания, бъбречни или чернодробни заболявания, диабет, заболявания, които отслабват имунната система.
Пневмонията може да доведе до усложнения като: белодробни абсцеси; бектеремия и септичен шок; плеврален излив; дихателна недостатъчност; бъбречна недостатъчност.
Освен общото здравословно състояние и съпътстващите заболявания,върху хода на болестта влияят и други рискови фактори като вредни навици и околна среда. Решението се крие в тяхното ограничаване, което означава да се преустановят тютюнопушенето и пасивното пушене, да не се злоупотребява с алкохол, да се избягва излагането на мръсен въздух, токсични изпарения, някои химикали и други.
Като част от превенцията, заедно със здравословното хранене и физическа активност, са и ваксините и информираността на хората.
Според специалистите, ранната диагностика и навременното започване на правилната терапия са ключови за успешното лечение на пневмонията.