Първото гнездене на розовото фламинго в България – новина и за Европа

Снимка: © д-р Петър Янков

Вече ви осведомихме, че екипът на БДЗП, който провеждаше мониторинга на птиците в Атанасовско езеро, през юни месец тази година доказа със снимки първото за България успешно гнездене на розовото фламинго. Мониторингът се провеждаше в рамките на финансирания от Европейския съюз LIFE проект „Лагуната на живота“, където БДЗП си партнира с БФБ, Черноморски солници и сдружението „Заедно 2011“. Това е чудесна новина, защото появата на нови гнездящи видове в България се случва изключително рядко.

Преди дни излезе от печат и научната публикация, съобщаваща за изключителното събитие и на европейската научна общност. Автори на статията са д-р Петър Янков от БДЗП и проф. Златозар Боев от Националния природонаучен музей. Статията е публикувана в реномираното научно списание Larus (Хърватска), което е и водещият научен журнал на Балканите. Можете да намерите статията ТУК и да научите повече подробности за откритието.

Снимка: © д-р Петър Янков

Тъй като фламингото е вид, който е изключително чувствителен към човешко присъствие, се обръщаме с призив през следващото лято, когато се надяваме птиците да гнездят отново, да се въздържаме от влизане в Атанасовското езеро. Това е забранено както заради добива на сол (районът се охранява от Черноморски солници), така и съгласно Закона за биологичното разнообразие, който предвижда санкции при безпокойство на птиците!

Значителното увеличение числеността на розовото фламинго в Атанасовското езеро (до повече от 4100 птици) ни накара да проведем проучване за това, дали то не се конкурира със саблеклюна, който има много сходна храна – солнични рачета. В рамките на проекта „Лагуната на живота“ през 2022 г. трима доброволци от САЩ проведоха такова изследване и то не показа да има конкуренция между двата вида.

No payment method connected. Contact seller.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

Подобни

Времето

12°C Усеща се 11°C
1026hPa 62% 0% 5m/s 240deg

10°C Усещане 9°C
1026hPa 57% 0% 2m/s 310deg

17°C Усещане 16°C
1025hPa 36% 20% 9m/s 300deg