Недостигът на морски офицери е около 80 000 души, като в Европа проблемът става все по-осезаем
Инженерите в сферата на корабната механика и електрообзавеждането на плавателни съдове са сред най-търсените специалисти в световен мащаб. По последни данни в световен мащаб недостигът на морски офицери е около 80 000 души, като в Европа проблемът става все по-осезаем. Въпреки това ВВМУ остава сред лидерите в тази сфера не само в страната и Европа, но и в световен мащаб. Това стана ясно от проведена среща на областния управител на Русе Анатоли Станев с ректора на Висшето военноморско училище /ВВМУ/ „Никола Йонков Вапцаров“ във Варна флотилен адмирал проф. д.в.н Боян Медникаров, предаде СайтЪТ.
Традиционно учебното заведение се класира сред 10-те най-добри морски училища в света, като в повечето случаи заема между второ и четвърто място в престижната класация, която съпоставя обучението в близо 100 специализирани ВУЗ-а. Понастоящем в учебното заведение се обучават около 3000 студенти и курсанти, като няма ограничения за това колко жени могат да бъдат приети в дадена специалност. Университетът подготвя кадри както за цивилния сектор, така и за всички видове и родове въоръжени сили на страната. Най-голям продължава да бъде напливът към специалностите в сферата на мениджмънта и логистиката, корабоводенето, кибероперациите и киберсигурността.
Припомняме, че Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов” – Варна съвместно с Военномедицинска академия – София и Висшето военноморско училище предлагат единствената в страната възможност за обучение по специалност „Военен лекар“. Там се обучават и медицински сестри за армията. По последни данни стартовата заплата на завършилите най-търсените специалности е около 3500 евро, като в период от няколко години тя често достига и дори надхвърля 10 000 евро.
Ректорът на университета проф. Боян Медникаров заяви, че привнесеният Брутен вътрешен продукт /БВП/ на годишна база в страната ни от възпитаниците на ВВМУ е изключително висок. От морската школа отчитат, че около 7 до 10 години след завършване са необходими за придобиване на капитанско свидетелство на кораби, движещи се предимно по море и океан.
След срещата межу Анатоли Станев с проф. Медникаров, се проведе и представяне на ВВМУ пред ученици в Русе. Ученици от XI и XII клас препълниха зала „Европа“ в Русе, по време на презентация на специалностите за студенти и специализациите за курсанти на Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“. В рамките на срещата се представиха възможностите пред русенските гимназисти възможностите за обучение във флотската Алма матер, както и подробности за приема в университета.
Над 200 ученици се запознаха с 12-те цивилни специалности и седемте специализации за курсанти. Сред тях са: „Кибероперации“, „Логистика на формированията на Военноморските сили“, както и „Медицинско осигуряване на въоръжените сили“. Припомняме, че Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“ – Варна, съвместно с Военномедицинска академия – София, и Висшето военноморско училище предлагат единствената в страната възможност за обучение по специалност „Военен лекар“.
Според статистика на ВВМУ, учениците от Русе, които продължат своето обучение в морската Алма матер, показват едни от най-високите резултати.
По време на представянето гимназистите имаха възможност да се докоснат отблизо до мореплаването. За тази цел бе инсталиран симулатор, който е част от тренажорния комплекс на Морско училище.