Адмирал Джеймс Ставридис: Русия рискува война с НАТО в Черно море

Адмирал Джеймс Ставридис: Русия рискува война с НАТО в Черно море

Москва рискува да предизвика пряка война с НАТО, като прихваща кораби в международни води и налага икономическа блокада на Украйна. Предупреждението отправя бившият върховен главнокомандващ на съюзническите сили на НАТО в Европа адмирал Джеймс Ставридис в разговор с европейската редакция на изданието Politico.

Пенсионираният адмирал, който ръководеше силите на Алианса в Европа между 2009 и 2013 година, заяви пред изданието, че ескалациите в морето може да принудят партньорите на Киев да се намесят, за да предотвратят парализиране на икономиката на Украйна.

“Действията на Русия в международните води на Черно море създават реален риск това да ескалира до война в морето между НАТО и Руската федерация“, добави Ставридис. НАТО, продължи той, “няма да предостави оръжия и пари за Украйна, само за да гледа как Русия удушава икономиката им с незаконна блокада“.

Във вторник Министерството на отбраната на Руската федерация потвърди, че е произвело предупредителни изстрели, преди войници да се качат на борда на плавателния съд  “Шюкрю Окан“ – товарен кораб, плаващ под флага на Палау, който властите в Киев идентифицираха като турски. “Проверката“ се случи в югозападната част на Черно море, край бреговете на Турция. Ставридис разкритикува тактиката като “равнозначна на пиратство“, като заяви, че Кремъл полага по-големи усилия, за да подкопае търговията между Украйна и останалата част от Европа.

 “Ако Русия започне да завладява кораби или се опитва да ги сплашва, смятам, че е вероятно НАТО да отговори, като подкрепи хуманитарен коридор за корабоплаване. Алиансът би могъл да защитава кораби, които се движат до и от украинското пристанище Одеса с бойни самолети на НАТО над главите им и евентуално военни кораби на НАТО в ескорт”, каза още Ставридис.

Напрежението в Черно море ескалира драстично, след като Русия едностранно се оттегли от сделката за зърно на ООН през юли и предупреди, че корабите, пътуващи до украинските пристанища, могат да се разглеждат като военни цели. В отговор Украйна показа желанието си да атакува руския енергиен износ с морска атака с дрон срещу танкер и обяви водите около черноморските пристанища на Русия за „район на военен риск“ от 23 август.

В отговор на руското оттегляне от зърнената сделка генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг обвини Русия в „опасни и ескалиращи действия в Черно море“, отчасти и във връзка с бомбардировките на Русия над украинските пристанища. НАТО добави, че “засилва наблюдението и разузнаването в района на Черно море, включително с морски патрулни самолети и дронове”.

Ставридис твърди, че подкрепата от страна на членовете на НАТО, граничещи с Черно море, а именно Турция, Румъния и България, би означавала, че „руският черноморски флот ще бъде превъзходен във военно отношение“.

Турция призова Русия да се присъедини отново към сделката за зърно и нейният Съвет за национална сигурност заяви, че напрежението в Черно море „не е в полза на никого“. Съобщава се, че турският президент Реджеп Тайип Ердоган ще се срещне с Путин в края на месеца, като търговията със зърнени култури вероятно ще бъде на дневен ред.

Руският президент Владимир Путин каза, че правителството му ще “откаже да удължи” това споразумение, вместо да избере да предоставя зърно безплатно на определени африкански страни за всеки отделен случай.

Министерството на отбраната на Москва предупреди, че „всички плавателни съдове, които плават във водите на Черно море към украинските пристанища, ще бъдат разглеждани като потенциални превозвачи на военни товари“.

Въпреки това Киев обяви “временен коридор” за морския трафик от южните си пристанища, позволявайки на кораби, които са били затворени в пристанищата седмици, да навлязат в международни води.

Превод и редакция: в. Труд

No payment method connected. Contact seller.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

Подобни

Времето

12°C Усеща се 12°C
1009hPa 100% 43% 1m/s 0deg

12°C Усещане 12°C
1011hPa 94% 100% 2m/s 90deg

14°C Усещане 14°C
1010hPa 94% 20% 2m/s 90deg