Арменската общност във Варна отбеляза с много емоции арменската Коледа и Нова година (ВИДЕО/СНИМКИ)

Арменската общност във Варна отбеляза с много емоции арменската Коледа и Нова година, научи СайтЪТ.

Арменците отбелязват  Бъдни вечер на 5 януари, а Рождество Христово на 6 януари. Тази година празничната Епископска Литургия, по изключение в един ден, се проведе часове преди Бъдни вечер във варненския храм „Свети Саркис“. Тя бе отслужена от Негово преосвещенство Епископ Датев Агопян – Архиерей на Арменската епархия в Румъния и Архиерейски Наместник на Арменската епархия в България, и духовният пастир на православните арменци в гр. Русе –  дер Дирайр Хадавян.

Тържествената служба на двамата свещеници започна в 11 ч на 5 януари и изпълни църковния храм с вярващи, дошли да чуят Божието слово.

 Арменската църква отбелязва в един и същи ден  Рождество Христово и Богоявление. В този ден се изибра Кръстник на кръста, който има задължение цяла година да помага  в арменската църква.Тази година това бе Мхер Манукян.

В края на литургията всички се поздравихме:

„Քրիստոս Ծնավ և Հայտնեցավ, Ձեզ և Մեզ Մեծ Ավետիս !

– Օրհնեալ է Յայտնութիւնն  Քրիստոսի „

„Христос се роди и се яви ! На вас и на нас голяма блага вест !“

Освен с благословия  всеки мирянин си тръгна от храма  със светена вода и осветен нар. Според арменските традиции този плод е символ на живота, разцвета и изобилието. Той е още символ за пролятата Христова кръв и чудотворното възкресение на Спасителя, както и на многообразието от добродетели Божии.  Наровите зрънца, които според преданията са 365 (колкото да дните в годината) и са стегнати под здрава ципа, олицетворяват многобройните вярващи, обединени под знака на църквата. Плодът символизира и арменската диаспора, пръсната по цял свят, но събрана в едно от предаността към вярата и храма.

На  7 януари децата от НЧ“Свети Саркис -2007“ представиха автентични обичаи за подреждане на коледната трапеза и посрещане на Нова година. Коледното дърво окичиха със сушени плодове , орехи , лешници, бадеми и житен клас. На трапезата присъства обреден сладък хляб – „гата“ с  паричка в нея, медени бисквити с канела, различни сушени плодове и разбира се нар.

Децата казваха стихчета, пяха песни и танцуваха около трапезата. А тя  по обичай се отрупва с нечетен брой постни ястия – най-популярни от които са постните лозови сармички със стафиди и канела, Ануш абур – Ашуре от грухано жито с сушени плодове и ядки, боб, нахут, сладък ориз, риба и др.

Най-малките нетърпеливи да посрещнат Гахант Баба – Дядо Мраз го викаха с радостни възгласи и песни. А той се появи с голяма торба, пълна с изненади. Всяко дете заслужено си получи подаръчето, а присъстващите гости бяха почерпени с обредния сладък хляб с късмет – паричка.

No payment method connected. Contact seller.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

Подобни

No Content Available

Времето

0°C Усеща се -6°C
1012hPa 93% 100% 8m/s 30deg

-1°C Усещане -6°C
1014hPa 88% 40% 4m/s 280deg

0°C Усещане -4°C
1013hPa 100% 100% 3m/s 280deg