България е единствената страна, която по линия на туризма не се е възстановила напълно от пораженията на ковид пандемията. Това коментираха във Варна Иван Грошев – председател на Асоциацията на инкаминг туроператорите, д-р Франк Кванте – главен изпълнителен директор на Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт АД и представители на АБТТА, предаде репортер на TheSite24.
“Към момента можем да кажем, че ранните записвания за летния сезон на 2024 година са насърчаващи, но не трябва да пропускаме и факта, че потребителите се връщат към нормалното си клиентско поведение, в което ранните записвания имат доста голям дял”, сподели Иван Грошев.
Ето какво още каза експертът:
“В годините на пандемията, всичко беше в последната минута. Като говорим за това дали е преминала тази пандемия, нашата страна е единствената, която не се е възстановила от нивата преди ковид в сравнение с другите дестинации. И това беше причината ние да сме толкова чувствителни към ДДС ставките. Тези ставки не бяха удължени изначално до края на годината, както беше заявено и както беше очакването от Министрество на финансите. Ние в края на годината бяхме конфронтирани с европейската директива за прилагане на ДДС. Защо България не трябва да се третира като страна, възстановена от ковид, защото цифрите говорят за това. Ние настояваме за 9% ДДС, защото също България все още под влияние на събитията от войната в Украйна, тъй като тя е географски много близо до нас. Когато се споменава Черно море, ние сме директно в новинарския поток, защото ние рекламираме нашето крайбрежие като Черноморско.
Другото, което е важно е, че късно се анонсира връщането на 20% ДДС, а ние сме продали голяма част от пакетите. Това удължение до средата на юни, което Министрество на туризма съдейства да се случи, това ще доведе до бъркотия в отчетността, но се работи в тази посока. В Брюксел отиде делегация, която да защити интереса на туроператорите.
Не на последно място, нашите оферти са насочени изцяло към чуждестранни иклиенти, тове е вид експорт. След като е експорт дали заслужава да бъде облаган с 20 % ДДС“, коментира Иван Грошев.
„Ще приключим годината с 3,8 млн. пътници за двете летища Варна и Бургас, почти по равно разпределени. Болезнено е да осъзнаем, че не сме се възстановили от ковид пандемията. Когато се управлява подобна инфраструктура като летищата е много трудно да се постигне равновесие, тъй като разходите се увеличават, а от друга страна инфлацията работи срещу нас. Поради тази причина е трудно да се управлява подобна структура в такива условия. Както при туроператорите, при нас зависимостта е еднаква, когато предлагаме нашите услуги и ги използват 10 души, ние не постигаме печалба при първите 8, а при последните двама. Имаме още 1,2 млн. пътници, които не ни достигат, за да кажем, че сме се отърсили от пандемията.
Оптимист съм, мога да кажа, че авиолиниите имат интерес и са настроени към увеличаване на техните линии към България. Имаме много интересни разговори с много авиолинии, ще имаме добри новини през идните месеци. Новина е това, което Бългерия Еър съобщи, че ще имат 5 нови маршрута през 2024 година. Това се обявява в момент, когато тази маркетингова програма в туризма се развива и това ще допринесе за успеха. Със сигурност трябва да продължим да работим изключително усилено и да продължим да осъществяваме тези маркетингови дейности на нивото на изкуство, за да продължим да работим”, заяви по време на срещата преди дни д-р Франк Кванте – главен изпълнителен директор на Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт АД.
Видео и снимки: СайтЪТ