След поредния случай на бракониерски набез спрямо застрашен вид, от Българското дружество за защита на птиците призоваха за по-бързото създаване на специализирано полицейско звено за разследване на престъпленията срещу природата, предаде СайтЪТ. В конкретният случай, жертва е една от освободените през ноември птици от застрашения в България вид черен лешояд, който стана жертва на бракониери.
В средата на септември пък Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) получава сигнал за натровен черен лешояд в района на Крумовград. Птицата е намерена в тежко състояние от местен човек, който веднага я транспортира до ветеринарна клиника в града. За съжаление малко по-късно лешоядът умира. Екип на БДЗП се отзовава веднага на мястото и установява, че жертвата е млад черен лешояд – изключително рядък за страната ни, за чието връщане като гнездящ вид у нас редица организации полагат дългогодишни усилия. В гушата на птицата е открита храна, а мухите, които кацат по клюна, веднага умират – явен знак, че лешоядът е отровен.
По този повод от Българското дружество за защита на птиците призовават:
“Настояваме институциите да положат усилия за разкриване на тези престъпления, както и да се засили контролът за предотвратяване на бракониерството. Необходимо е да се ускори създаването на специализирано полицейско звено за разследване на престъпленията срещу природата”, допълват експертите в Дружеството за защита на птиците.
Работата по създаването на такова звено в МВР започна още през месец юли. Тогава със заповед на министъра на вътрешните работи, създадената работна група, в която е включен представител на БДЗП, има за цел да анализира необходимостта и възможностите за създаването на специализирано звено за престъпления против природата.
“Повече от 15 години екипът ни работи активно срещу залагането на отровни примамки, бракониерството, ограбването на гнезда и трафика, заради които популации на видове като ловен сокол, царски орел, червеногуша гъска, египетски лешояд са под сериозна заплаха от изчезване”, допълват от БДЗП.
Една от основните задачи на експертите в комисията е разработването на единен протокол за действие при установяване на посегателство, нарушение и/или престъпление против природата, както и структурирането на координационен съвет, който да осъществи навременна и ефективна подкрепа както на институционално, така и на оперативно ниво.
Друг основен ангажимент на работната група е създаване на условия за подобряване на информационния обмен между институциите, както и единен специализиран канал за подаване на сигнали за нарушения и/или престъпления срещу дивата природа и животните.