Десетки лодки и рибарски кораби окупираха вчера кейовете на Морска гара-Варна в търсене на законно място, където да пристават. Акцията не е протест, а апел институциите да разрешат неглижираният от години проблем с липсата на легални рибарски пристанища и лодкостоянки във Варна.
В други морски общини той е решен, но в морската столица законни са само портовете „Варна” и „Карантината”, но те не могат да поберат регистрираните близо 50 кораба и над 300 лодки. Стопаните им ползват бази, на които са приставали бащите и дядовците им, но те нямат статут, а 34 от тях за поредна година бяха обявени за опасни от „Морска администрация”.
Оттам забраниха приставането и разтоварването на улов, а нарушителите за заплашени от финансови санкции. „Предложихме цялата отговорност за ползване на кейовете да се поеме от собствениците на плавателни съдове, но ни отказаха. Искаме дерогация или отмяна на заповедта, докато областната управа и общината узаконят тези пристани. Имаме ползотворен диалог с институциите, но процесът ще отнеме време, а дотогава сме уязвими”, обясни Александър Тръпчев, председател на две рибарски сдружения.
Колегата му Емил Милев, председател на „Черноморски изгрев” допълни, че флотилията ще остане на Морска гара поне денонощие. Според него освен узаконяването на съществуващите кейове, трябва усилено да се работи за довършване за стартиралите проекти за разширяване на порт „Варна” и обособяване на нови места под Аспаруховия мост.
Други два терена в езерото също са подходящи за рибарски лодки, единият може да побере до 300, защото е с нисък бряг и естествен залив, но е нужна промяна на собствеността. Спешно трябва да се промени и наредбата, която приравнява изискванията за търговски и рибарски портове, настояха рибарите. Подкрепи ги началникът на отдел „Рибарски пристанища” в общината Лъчезар Братоев. „Не може да се освидетелстват по едни и същи правила големи пристанища за търговски кораби, такива за рибарски и лодкостоянки”, категоричен бе той.
Братоев съобщи, че предстои капицатитетът на „Карантината” да се увеличи до 140 лодки за стопански риболов, но спешно трябва да се преодолее струпването на наноси, които може да ги поставят в капан. „Рибарите са в правото си. Някои са инвестирали хиляди левове в стоянки и ако те имат ясен статут, всичко ще е наред. Директорът на МА кап. Валентин Енчев също върши работата, но държавата и общината не са я свършили”, коментира Братоев.
Според него кризата може да се реши, ако бъде наложен мораториум върху забраната за ползване на кейовете за времето, в което институциите поемат ангажимент да ги узаконят.