Д-р Бекова: Това лято наблюдавахме два тропически циклона в Черно море (ВИДЕО)

Д-р Радослава Бекова: Над 93% от замърсяването в Черно море е от пластмаси (ВИДЕО)

В момента наблюдаваме доста интересни явления в Черно море, които са свързани с климатичните промени и те оказват голямо влияние върху цялата Черноморска екосистема. Така например това лято, освен наводненията на юг, бяхме свидетели и на два тропически циклона, които се случиха навътре в морето. Това заяви за TheSite24 д-р Радослава Бекова от Института по океанология на БАН. Тя посочи, че циклоните за щастие не са оказали някакво влияние по бреговете, но е доста интересном, че такива явления се наблюдават и в нашето море. Двата циклона са се формирали на юг по-близко до България и Турция.

“Освен това има и други любопитни моменти. Явления, които са характерни за зимните периоди в Черно море, като например щурмовите явления, започаха да стават все по-чести и да се виждат дори и през летния сезон, когато крайбрежието е пълно с туристи. Сами по себе си те са нормални, но по-скоро не са нормални за периода, в който се случват”, каза д-р Бекова.

Видео TheSite24

На въпрос как климатичните промени вляят на живота в Черно море специалистът заяви:

“Първото нещо е, че се променя температурата на морската вода, а това води до много последици след себе си. Повишавайки се дори минимално – това неминуемо се отразява на морските организми. Черно море има една уникална стратификация, която разделя дълбочинните водни слоеве с тези от повърхността. Дълбочинните са студени, а горните са топли. Помежду им има един слой, който отделя тази граница, за да не се получи това смесване – защото няма да е добре. През пролетно-летния сезон имаме точно т.нар. “обръщане” на водата.

Този междинен слой обаче изтънява все повече, тъй като през зимата долният воден слой не може да се охлади достатъчно добре. И оттам – много зимни риби не могат да поддържат своите оптимални условия за живот и поради тази причина е много възможно да намалят и техните популации. Наблюденията, които се извършват от години в Института по океанология вече показват изменение на плодовитостта на рибите. Много е вероятно това да се дължи на увеличаване на температурата на водата”, обясни експертът.

Д-р Бекова добави, че по-топлата вода води до по-ранно полово съзряване на рибите, а това води до по-негодно поколение. Така тя обясни индиректните връзки между климатичните промени и как те влияят на организмовия свят в Черно море.

Успоредно с това специалистите наблюдават и издребняване на рибите и пример за това е цацата.

“Една от причините е климата, а другата – свръхулова на стопански ценните видове. Когато има свръхулов, популацията не може да се възстанови бързо и съответно да дадат поколение”, каза още д-р Бекова.

Тя добави, че в България има квоти само за трицоната и калкана. Според нея е въпрос на политическа воля да бъдат въведени допълнителни квоти за едно по-устойчиво управление на рибните ресурси в Черно море.

No payment method connected. Contact seller.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

Подобни

Времето

14°C Усеща се 13°C
1004hPa 58% 0% 6m/s 190deg

7°C Усещане 4°C
1000hPa 63% 75% 5m/s 110deg

5°C Усещане 2°C
1002hPa 60% 75% 3m/s 100deg