Д-р Николай Георгиев, ИАРА: Добивът на бяла мида стремглаво намалява и затова е нужна тримесечна забрана за улова ѝ

Д-р Николай Георгиев, ИАРА: Добивът на бяла мида стремглаво намалява и затова е нужна тримесечна забрана за улова ѝ

Изпълнителната агенция по „Рибарство и аквакултури“ инициира искане до министъра на земеделието и храните, с което той да наложи забрана за улов на бяла мида, в определен период от годината, а по-точно през месеците – май, юни и юли. Това коментира пред TheSite24 изпълнителният директор на ИАРА д-р Николай Георгиев. Той посочи, че статистиката, която се води в Дирекция “Управление на рибарството и опазване на рибните ресурси”, показва една изключително плашеща тенденция в последните години, която е в насока намаляване количествата на бялата мида като ресурс, който се намира в българската акватория на Черно море.

Една от причините за намаляване на бялата мида е увеличаването на популацията на рапана, който е инванзивен вид. Бялата мида често попада в менюто на рапана, което води до намаляване на популацията ѝ.

Друга причина е уловът на бяла мида от рибарските сдружения и разбира се – бракониерството.

„Получихме препоръки от няколко научни институции, според които е необходимо да се наложи тримесечна забрана за улов на бяла мида, в летните месеци, когато този вид се размножава. Същото мислим и ние от ИАРА, защото е редно, когато се размножава дадения организъм да има забрана за неговото риболуване“, коментира д-р Георгиев.

За забрана се обявяват и от рибарските сдружения, които отчитат стремглаво намаляване на добива на бялата мида.

Директорът на ИАРА посочи, че през 2021-ва година са добити близо 759 тона, през 2022-ра година малко под 364 т., а през 2023 г. добивът е едва 152 тона и 860 кг.

Повече вижте във видеото:

Д-р Николай Георгиев посочи още, че основният добив на бяла мида се извършва на територията на Варна.

„Искам да обърна внимание и на недобросъвестните рибари, които ловят бяла мида по метода на дънното тралене. Освен, че ловят бялата мида в нарушение, те го правят в изключителна близост до брега и плажовете, което добре разбирате, какви неудобства създава сред туристите през летните месеци.

Освен това, чрез дънното драгиране се извършва дълбоко преораване на морското дъно, което пък съвпада с периода, в който е забранен уловът на калкан, защото тогава рибата си изхвърля хайвера и по този начин той бива унищожаван.

От друга страна непрекъснато получаваме сигнали за този вид зловредна дейност на телефон 112. Агенцията хаби огромен ресурс, за да реагира на тези сигнали, откъдето се получава едно изключително неприятно напрежение“, обясни д-р Георгиев.

Административната санкция при установяване на такъв тип нарушение е в размер на 4000 лв. и конфискация на уредите, с които е извършено бракониерското деяние. След издаване на наказателно постановление, то влиза в съда, който решава дали санкцията да бъде потвърдена или да отпадне, каза още изпълнителният директор на ИАРА.

No payment method connected. Contact seller.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

Подобни

Времето

17°C Усеща се 16°C
1017hPa 63% 1% 5m/s 350deg

16°C Усещане 16°C
1018hPa 79% 9% 3m/s 130deg

19°C Усещане 19°C
1018hPa 77% 100% 2m/s 30deg