Д-р Васил Тенекеджиев: Пясъкът е причината откритата във Варна мраморна статуя да се съхрани в толкова добро състояние (ВИДЕО/СНИМКИ)

Журналистът Георги Александров в интервю с д-р Васил Тенекеджиев от Регионален исторически музей – Варна

2024 година се очертава като изключително успешна по отношение на античната скулптура. Това заяви д-р Васил Тенекеджиев, експерт по античната история в Регионалния исторически музей във Варна, предаде TheSite24. Той отбеляза, че до момента са установени три прекрасни скулптури – две от Югозападна България, от Хераклея Синтика, а сега и от Североизточна България, открита при изкопни дейности във Варна.

„По първоначални данни, статуята може да бъде датирана от края на втори – средата на трети век, т.е. отново от Римската епоха. Тук става въпрос за статуя, която е много добре запазена. Разбира се, има малки повреди, но като цяло е в много отлично състояние. Липсва едната китка и с малки повреди по лицето, но като изключим това – цялата фигура е запазена, а върху постамента ѝ имаме надпис на гръцки език.

Скулптурата е и с много добра изработка, направена от фин мрамор като особено си личи вниманието, което е отделено на лицето. То е портретно, т.е. докато при тялото фигурата е доста стандартна, облечена в римска тога, то при лицето е отделено повече внимание, за да се изпишат портретните черти.

Представен е мъж на зряла възраст, с къса брада и коса подстригана на букли. Прическата е много специфична за този период от римската история. Друго интересно за този виден гражданин на Одесос е че той е облечен в римска тога. Това е интересно, защото град Одесос е много стар, той има вековна история, когато Римската империя завладява източната половина на Балканския полуостров. И подобно на другите стари гръцки градове, Одесос е интегриран в Римската държавна система, но римляните запазват неговото самоуправление до голяма степен, запазват административния език, така че до голяма степен античния град запазва своя древен облик и по римско време. И в този контекст е много любопитно, че общественика, който е изобразен на тази статуя е облечен с официален римски костюм – тогата. Тази дреха демонстрира статус, принадлежност и близките връзки на този одесоски големец с римските власти“, разказа д-р Тенекеджиев. Той отбеляза, че това е само един детайл от цялата картина, но той показва на историците, колко е бил пъстър обществения пейзаж в Одесос по римско време. Освен това впечатление прави, че надписът е на гръцки език.

„Всъщност, хората по онова време, които са били с повече средства и влияние от големи фамилии – те са били и хората, които са държали властта в града. Наред с всичките си задължения, тези общественици са имали и задачата да се грижат за облагородяването на града. Те са отделяли от своите средства за поддръжката на улиците, водопроводите, обществените сгради. И за да се демонстрира тази тяхна обществена ангажираност в много случаи – те са имали паметници с надписи, за да може благодарния народ в града не забравя кой е направил тези подобрения“, посочи специалистът.

Д-р Васил Тенекеджиев добави, че в тази статуя обаче се очертава и една потенциална интрига. Причината е, че тя е била открита не в пределите на града, където би трябвало да е мястото ѝ, а е била открита извън античния град, в близост до автентичния бряг.

Откриха напълно запазена статуя на мъж от римско време във Варна

„Казвам автентичния бряг, защото до началото на XX век варненския бряг е много сериозно променен и брегът, който днес знаем е нещо съвременно, докато автентичния бряг е бил по-навътре в сушата. И така по време на строеж, който е наблюдава от археолози, се стига до ниво с пясък като се смяташе, че от това ниво надолу няма да излезе нищо. Но се оказа, че тази фигура в заровена точно в пясъка на стария бряг. Ето тук е и интригата. Ние не знаем със сигурност защо мраморната скулптура е попаднала точно там, но можем да предположим, че този паметник е бил изхвърлен, т.е. имало е някаква разправа с паметта му, вероятно от политически противници. Друго предположение е, че когато започва възхода на ранното християнство – подобно на други скулптури – тази фигура е била взета от мястото си и е била изхвърлена в пясъците. Вероятно – никога няма да разберем, каква е точната причина този паметник да се озове на това място, но причината той да се запази в толкова добро състояние е именно пясъкът“, каза още д-р Тенекеджиев.

Той добави, че откритата статуя е една от най-хубавите археологически находки и тя задължително ще стане част от експозицията на Варненския музей.

По отношение на надписа, все още се очаква мнението на специалистите в тази област, но на първо четене се открива името – Гай Мари Хермоген.

No payment method connected. Contact seller.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

Подобни

Времето

4°C Усеща се 4°C
1029hPa 88% 0% 1m/s 0deg

2°C Усещане 1°C
1029hPa 81% 100% 2m/s 150deg

3°C Усещане 3°C
1030hPa 81% 75% 1m/s 320deg