Варненец с диабет сподели пред СайтЪТ разочарованието си от процедурата по издаване на е-рецепти, заради която се наложило да чака часове пред лекарския кабинет поради факта, че и други пациенти са извили дълга опашка при джипито му за същата услуга. А тя отнема време и нерви.
Мъжът свършил лекарствата за диабета и се примолил в аптеката да си ги купи, както досега. Аптекарката любезно му обяснила, че това вече не е възможно, докато не получи електронна рецепта от личния лекар.
Човекът, който е диагностициран с диабет и има рецептурна книжка, от години не се е възползвал от безплатните лекарства, които касата му осигурява, именно защото мрази да чака пред лекарския кабинет на специалисти, за да му изпишат лекарствата. Затова си ги плаща, стига да може да му ги продадат с хартиената рецепта, както досега.
Тъй като в този период на годината личните лекари и без това са претоварени от малки и големи пациенти със сезонни заболявания, се наложило както много други хора, диабетикът да чака два дни за час при джипито. Въпреки запазения час обаче, процедурата по издаването на е-рецепти за антибиотици и лекарства за диабет, отнемали за всеки пациент минимум 10 минути битка със системата, отделно поне още толкова за прегледа.
На финалната права пациент и джипи стигнали до единодушното заключение, че това “изобретение” е дело на идиот, който няма никаква представа от реалната работа на здравната система и личните лекари, които на всеки три месеца трябва да подновяват е-рецептите.
Възниква притеснителният въпрос какво прави родител на дете, което внезапно се разболее и се влошава с минути, а овладяване на състоянието му зависи от спешно изписване на антибиотик, докато в това време личният лекар отсъства?
Очевидно е, че има нещо сбъркано в дигитализацията на здравеопазването ни по този начин и не всичко е добре обмислено!
Ето какво коментира и председателят на БЛС Иван Маджаров пред БиТиВи преди дни:
“Загубихме доста нерви от опита да наложим нещо силово като електронните рецепти като нещо, което все още не е готово!”
По думите му всички звена в сферата на здравеопазването трябва да се обучават да работят с е-рецептата. 99% от медикаментите се предписват на хартиената рецепта и как се доказва, че лекарствата се отпускат чрез е-рецептите, как се доказва попълването на електронното досие на пациента, запита Маджаров.
Той изтъкна, че няма сигурност при изпълнението на електронните рецепти.
Маджаров е изказал притесненията си за електронните рецепти пред премиера акад. Николай Денков. Той се надява на ползотворни разговори в интерес на всички. Предписанията на лекарствата могат да бъдат електронни, но не и задължителни, каза Маджаров.
Премиерът акад. Денков обсъди с Българския лекарски съюз възможните решения за е-рецептите
И добави – нито лекарите, нито аптеките успяхме да убедим, че електронните рецепти са най-убедителният начин за изписването на лекарствата.