Доц. Веселка Радева: Астероидът ще носи името Перперикон, защото това е едно е изключително красиво, уникално и древно място, което е по-старо от Стоунхендж (ВИДЕО)

Както първи TheSite24 съобщи преди година и половина – астероид, открит от варненска ученичка – ще носи името Перперикон. По предложение на доцент Веселка Радева, ръководител на Планетариума на ВВМУ “Н. Вапцаров” новият български астероид носи името Перперикон.

Българският астероид е открит през 2015 година в рамките на международната програма International Astronomical Search Collaboration. Доцент Радева обучава и ръководи екипи от студенти и от ученици, с които от 2007 година до сега откриват и проследяват астероиди.

Астероидът е бил открит преди 8 години от ученичка на Математическата гимназия в морския град, а през 2023 година е изпратено предложение до Международнародния астрономически съюз откритото небесно тяло да носи името Перперикон.

Предлагат астероид, открит от варненска ученичка, да се казва Перперикон (ВИДЕО)

“Спряхме се на това име, защото Перперикон е изключително красиво, уникално и древно място, което е по-старо от Стоунхендж. Благодарение на проф. Овчаров там се разкриват неговите тайни. Това е любимо място за мен и моите възпитаници, които са в програмата за обучение. Затова не се поколебах, когато открихме една небесна скала, която се носи между Марс и Юпитер, да ѝ дадем това име. Очаквам до една година наименованието да бъде прието и след това да имаме огромен астероид, който да се казва Перперикон”, каза в края на 2023 г. доц. Радева.

И година и половина по-късно, добрите новини са факт:

Астероидът Перперикон се намира в астероидния пояс между Марс и Юпитер и обикаля около Слънцето за около 6 години.

Повече вижте във видеото:

Предстоят нови наблюдения за определяне на периода на въртене на астероида, неговата форма, размери, химически състав.

По тази международна астрономическа научно-изследователска програма от 2017 година работят и студенти от Космическото общество на Висшето военноморско училище. До сега студентите и курсантите са открили над 70 нови астероида. След уточняване на техните орбити на откривателите ще бъде предоставена възможност да дадат име на новите астероиди.

No payment method connected. Contact seller.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

Подобни

Времето

21°C Усеща се 21°C
1010hPa 64% 20% 6m/s 120deg

23°C Усещане 22°C
1009hPa 46% 40% 4m/s 340deg

25°C Усещане 25°C
1008hPa 53% 75% 5m/s 280deg