Експерти на “Зелени Балкани” броиха делфини в Черно море, резултатите са тревожни! (СНИМКИ)

Изключително ветровитото време през пролетта и лятото тази година попречиха на екипа на “Зелени Балкани” да проведе експедиции за проучване на числеността и разпространението на китоподобните по българското черноморско крайбрежие през тези сезони. Вместо това, период със сравнително спокойно време предложи септември.

“Разбира се, веднага се възползвахме и от 23 до 27 септември експерти на сдружението покриха предварително определените трансекти в 12-милната зона и събраха безпрецедентни данни за разпространението и числеността на морските ни бозайници през септември“, коментираха участниците в експедицията.

Това е първата експедиция, провеждана през септември. За обща дължина на трансектите 414 километра регистрирахме 26 наблюдения с общо 57 индивида. Засега можем да обобщим, че имаме най-много наблюдения на афала (14 наблюдения с 30 индивида), по-малко на обикновен делфин (6 наблюдения с 19 индивида) и за първи път най-малко наблюдения на муткур (6 наблюдения с 8 индивида).

С тези резултати се отбеляза своеобразен рекорд, макар и негативен, откакто се провеждат тези експедиции, тоест вече 8 години.

Тепърва ни предстои да направим анализ на данните. Дали ниската численост се дължи на сезона (първа септемврийска експедиция) или на някакви екстремни фактори, ще разберем след това. Заслужава да се отбележи, че това е сезон с висока численост на някои големи хищни видове риби в нашите води – паламуд и лефер.

Това също е възможно да оказва влияние върху разпространението на по-дребните видове риба, които пък са хранителна база за китоподобните и особено за муткура и обикновения делфин“, коментираха още участниците в експедицията.

Тревожен факт е плътността на поставените мрежи за улов на паламуд и лефер. Като на места буквално цялото крайбрежие беше преградено с такива, например участъка между Ахтопол и Созопол. Припомняме, че свръхуловът е една от най-големите заплахи за морето и неговите обитатели и основна причини за спад в числеността на някои видове риба! За съжаление често се добива в пъти по-голямо количество риба от това, което дава възможност на видовете да се възстановят по естествен начин и представлява истинско плячкосване на морската екосистема.

“Няма да се уморим да повтаряме, че устойчивото ползване на ресурсите е от полза не само за околната среда, но и за поминъка на хората, които се изхранват чрез добива им.

Не на последно място екипът ни събра данни също и за разпространението на средиземноморския буревестник. Данните показват, че миграцията на вида в Черно море вече е започнала и тече с пълна сила. Ще продължим да наблюдаваме и този процес при следващите ни експедиции”, отбелязаха още от “Зелени Балкани”.

No payment method connected. Contact seller.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

Подобни

Времето

13°C Усеща се 12°C
1029hPa 41% 0% 5m/s 40deg

12°C Усещане 10°C
1025hPa 43% 0% 5m/s 90deg

12°C Усещане 10°C
1028hPa 40% 0% 2m/s 90deg