Емил Милев, “Черноморски изгрев”: В Гърция се отказаха от перките в морето, защото знаят рисковете! (ВИДЕО)

Емил Милев, "Черноморски изгрев": В Гърция се отказаха от перките в морето, защото знаят рисковете! (ВИДЕО)

Рибари от цялото Черноморие изразиха притеснението си относно законопроектът за енергията от ВЕИ в морските пространства, който според тях трябва да бъде редактиран, преди да влезе за второ четене в пленарна зала. Това коментира за TheSite24 Емил Милев, председател на Сдружение “Черноморски изгрев”, в което членуват собственици на риболовни кораби. Той посочи, че проблемът възниква от това, че не е взето под внимание становището на рибарския сектор и този закон е чисто лобиски.

“Няма никаква логика, секторите, които ще бъдат най-тежко засегнати от този законопроект – говори за туризъм и рибарство, да не бъдат извикани за разговор и тяхното становище да не бъде взето под внимание. Ясно е, че няма да бъде спрян закона, но ние настояваме да бъдат регламентирани риболовните зони, в които оперираме. Към момента този закон е изготвен по начин, който не гарантира нашите права!”, категоричен бе Милев. Той посочи, че зоната, в която рибарите работят в Черно море е прекалено малка.

Той добави, че зоната от нула до 100 метра е прекалено ограничена в Черно море и с изграждането на тези перки дейността на рибарите ще бъде още по-ограничена, което ще доведе до икономически загуби.

“Към момента знаем, че има три полета, които са без точни координати. Това което можем да видим с просто око е че едната зона е на 2-3 мили, другата на 20 мили, а третата ще бъде между Варна и нос. Калиакра.

Тази зона ще се вижда от всички от всички плажове на северното Черноморие, което пък ще удари туристическата индустрия.

Абсолютно сигурно е, че тези паркове ще повлияят и на рибата в Черно море.

Ние сме силно зависими от преходните риби, които преминават през пролетта и есента. Няма кой да гарантира, че вибрацията и шумовете, които идват от тези съоръжения няма да повлияят на рибите. В общи линии рибарският сектор вижда своята гибел при изграждането на тези паркове”, категоричен бе Емил Милев.

Разположението на евентуалните паркове в Черно море

Милев изрази надежда, че все пак ще се проведат конструктивни разговори между институциите и засегнатите икономически сектори и ще бъде взето соломоново решение, което да удовлетворява и двете страни. Емил Милев посочи, че рибарите в никакъв случай не са против възобновяемата енергия, но изграждането на подобни паркове трябва да бъде обсъдено с всички заинтересовани страни.

По думите му, изграждането на тези перки в Черно море ще засегне хиляди рибари и техните семейства.

“Други подобни паркове няма нито в Черно море, нито в Гърция. Хората са си направили изследвания и са стигнали до извода, че влянието им ще бъде негативно и са се отказали.

Видео TheSite24

Емил Милев обясни, че на 6 февруари е свикана кръгла маса в столицата, на която заинтересованите страни ще могат да изложат аргументите си пред вносителите.

Темата коментира и народният представител от “Възраждане” инж. Коста Стоянов, който няколко пъти предупреди от трибуната на Народното събрание за рисковете, които този законопроект крие.

“Ние сме категорично против този закона за ВЕИ в този му вид, защото той ще повлияе на два основни сектора, които са много важни за българската икономика – говорим за туризма и рибарството.

Рибарският сектор ще бъде направо закрит.

Няма начин перките да не окажат влияние върху рибните пасажи. Оттам пряко засегнати ще бъдат както рибарите, така и предприятията. Т.е. говорим за хиляди български семейства, които са ангажирани в този бранш, ще останат без препитание. Реално чрез този законопроект ние ще закрием сектор рибарство”, каза инж. Стоянов, който се срещна с представители на рибарската общност във Варна.

Народният представител посочи, че друг голям проблем се очертава и в сектора на туризма.

“Отлично знаем, че този сектор е от изключителна важност за българската икономика, с голям принос към БВП. Нито една от държави, с които България се конкурира за летния сезон няма разположени такива перки на метри от пясъка. Сами се досещате, че никой турист няма да повтори почивката си на родното Черноморие ако срещу неговата хавлия на пясъка има перки, които освен всичко са и шумни”, категоричен бе Коста Стоянов.

Видео TheSite24

Темата със Законопроекта за енергията от възобновяеми източници в морските пространства коментира по-рано миналата седмица и народният представител от БСП Борислав Гуцанов:

„Проектът на закон, който предлагате ще унищожи и българското море, и българския туризъм. Разбирам, че сте лобисти, но поне първо да бяхте приели Закон за лобизма и тогава да вкарвате този закон. Защото, през последните две години за пореден път се мъчите да го прокарате през Народното събрание“

По думите му в част от докладите се говори, че ветропарковете нямало да пречат на корабоплаването. „А някой нещо да спомена за туризма?  Предполагам, знаете, че имаше подобни проекти за изграждане на ветропаркове над „Албена“ и, слава богу, успяха да ги спрат, защото щяха да закрият курортния комплекс. Или вие вече сте си купили къщите в Гърция и там ходите на почивка, и ви е все едно българските граждани къде ще отидат?“, реагира Борислав Гуцанов.

Народният представител от „БСП за България“ бе категоричен, че такива ветропаркове няма нито във френската Ревиера, нито в испанската Ревиера, нито в Италия, Гърция, Турция. „Да, има ги в Северно море, но в Северно море някой да ходи на плаж?“, посочи Гуцанов.

Той постави следващият въпрос – какви са дълбочините в Северно море и какви са в Черно море? „Изграждането на едно такова съоръжение на дълбочина от 200 до 300 метра ще струва много скъпо и, разбира се, че инвеститорът ще гледа да го разположи по-близо до брега. От огромно значение е на каква дистанция от брега ще е всяка една вятърна мелница“, посочи социалистът.

Припомняме, че законопроектът за енергията от възобновяеми източници в морските пространства, внесен от депутати от ГЕРБ-СДС, „Продължаваме промяната-Демократична България“ (ПП-ДБ) и ДПС, се прие от парламента на първо четене със 112 гласа „за“, 53 – „против“ и трима „въздържал се“.

Сред целите на законопроекта, посочени от авторите му, е да бъде насърчено ефективното използване на природните ресурси за производството и потреблението на електрическа енергия в морските пространства, както и създаването на условия тази електрическа енергия да бъде включена в преносната мрежа на страната.

Предвижда се министърът на енергетиката да провежда държавната политика в планирането, изграждането и експлоатацията на вятърните електроцентрали в морските пространства.

Сред мотивите е да бъде уреден правно-административният път и принципи за планирането, изграждането, експлоатацията и премахването в края на полезния им живот на електроенергийни централи в морските пространства на Република България.

Предложеният законопроект цели и да въведе Плана за действие за европейския сектор на вятърната енергия, чиято задача е значително да ускори инвестициите в нови вятърни мощности както на сушата, така и в морските пространства до 2030 г.

No payment method connected. Contact seller.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

Подобни

Времето

10°C Усеща се 10°C
1014hPa 88% 100% 1m/s 76deg

9°C Усещане 9°C
1014hPa 78% 21% 1m/s 31deg

12°C Усещане 12°C
1013hPa 93% 100% 3m/s 101deg