Рибари от Североизточна България излязоха на протест днес във Варна. Пред СайтЪТ Емил Милев, председател на Сдружение “Черноморски изгрев” разясни, че протестът е насочен срещу липсата на рибарски пристанища във Варна.
“От години това е един проблем, който може би не сме го признавали и не сме вадили на светло. Липсата на рибарски пристанища във Варна е изключително сериозен проблем за нас. Няма нито една лодкостоянка или пристанище, които да са законни. От една страна сме рибарите, които трябва да спазваме Закона, а от друга страна е невъзможността за спазване на изискванията. Казано иначе, това си е Параграф 22. Ние трябва да спираме на закони пристанища, но такива във Варна просто не съществуват. И така ние разтоварваме уловите си на абсолютно незаконни пристанища”, обясни Милев.
Той добави, че с днешния протест рибарите настояват общината и държавата да започнат да работят в синхрон.
“Говорим за Морска администрация, Областна и Общинска администрации, които е крайно време да работят заедно и в синхрон, за да се разрешат тези проблеми. Само в нашето сдружение са 56 кораба над 12 м., които според Наредбата трябва да спират на лодкостоянки”, коментира още Емил Милев. Той допълни, че пристанищата се стопанисват от Община Варна и рибарите заплащат определени наеми, за да ги ползват.
“Това са пристанище “Варна” и пристанище “Карантината”, а всички останали лодкостоянки са във “въздуха” така да го кажем”, каза още рибарят.
Емил Митев обясни, че пристанище “Варна” е дълго около 150 м. и в източния край има около 20 м. паднали плочи.
“Пристанището се нуждае от спешен ремонт от 2021 г., до момента такъв ремонт не е направен и оттам започнаха проблемите и на това пристанище. Има експертни становища, които са внесени в Министерството на транспорта с молба тази заповед да бъде променена. Идеята е западната част да бъде оставена за експлоатация, а в източния край да започне ремонт, но към момента такова решение не е взето от министерството.
Моят апел към институциите е да започнат да работят в синхрон и да подобрят комуникацията помежду си, за да се тръгне към решаване на проблемите на рибарите”, каза в заключение Милев.
След като се съберат пред Рибарско пристанище “Варна”, район Аспарухово, рибарите ще се тръгнат с автомобили до сградата на Изпълнителна агенция „Морска администрация“ Варна. Участниците ще изразят публично своята позиция в рамките на един час, след което колоната от автомобили ще се насочи към ГКПП Дуранкулак . Шествието няма да спира движението от и към граничния пункт.