Европейската комисия трябва да направи обективна и детайлна оценка на рисковете, които Русия представлява за финансовата сигурност на ЕС, и да издаде делегиран акт. Тази позиция изрази българският евродепутат от ГЕРБ/ЕНП и зам.-председател на правната комисия в Европейския парламент Емил Радев. Той взе участие в провелите се по време на настоящата пленарна сесия дебати относно включването на Русия в списъка на ЕС на високорисковите трети държави със стратегически слабости в борбата с изпирането на пари и финансирането на тероризма.
Аргументирайки необходимостта от мерки на европейско ниво, Радев припомни, че заради вота на държавите от БРИКС Групата за финансови действия срещу изпирането на пари (FATF) не може да постигне консенсус и да вземе решение за включването на Русия в глобалния черен списък. „Черният списък на ЕС обаче е важна част от правния и институционален арсенал за борба с изпирането на пари наред с новия законодателен пакет, приет в края на миналия мандат“, заяви българският евродепутат.
„Във време, в което престъпният свят става все по-изобретателен, а новите технологии улесняват трансграничните операции и заобикалянето на законите, мръсните финансови потоци генерират загуби за милиарди. Войната, която Русия започна в Европа, отприщи опасни тенденции, свързани с трафик на оръжия, мащабни схеми за пране на пари и финансиране на тероризма, заобикаляне на санкциите“, отбеляза още Емил Радев.
По думите му това дава достатъчно основания евродепутатите да настояват ЕК да предприеме действия за включването на Русия в черния списък. „Той обаче е и трябва да остане инструмент за справедливи и обосновани мерки“, изтъкна Радев, визирайки необходимостта от задълбочена оценка на рисковете.
По време на дебатите еврокомисарят Марейд Макгинес, която отговаря за финансовата стабилност, финансовите услуги и съюза на капиталовите пазари, увери, че Европейската комисия ще подходи много внимателно. Целта е да се направи правно издържана и силно аргументирана оценка дали има достатъчно съществени слабости, поради които Русия застрашава вътрешния пазар на ЕС и се налагат допълнителни мерки.
Комисар Макгинес обясни, че ЕК се стреми европейският списък на високорисковите държави да съответства на списъка на глобалния орган за борба с изпирането на пари, но страните от БРИКС блокират вземането на решение относно Русия. Марейд Макгинес бе категорична за необходимостта от регулация, но уточни, че много финансови операции са ограничени – често не могат да се провеждат или са твърде сложни поради режима на санкции срещу Русия, затова е важно процедурата на оценка да бъде задълбочена и детайлно аргументирана.