Отношенията между Русия и Турция винаги са били основани на защитата на интересите и на двете страни. Въпреки различията и към настоящия момент президентите им отдават не по-малко значение на двустранното партньорство, отбелязват в редакцията на турската медия Haber7, като припомнят, че във вторник Владимир Путин и Реджеп Тайип Ердоган ще проведат телефонен разговор.
Анализ:
Преди няколко дни Украйна атакува 50-етажен небостъргач в Москва с дронове с обсег над 1000 километра. Атаката може да бъде определена и като версия на тази срещу Кулите близнаци в Ню Йорк от 11 септември 2001 година. Съвсем очевидно е, че целта на подобни действия е в историята на Русия да има свой собствен 11 септември, коментира авторът на статията Мехмет Аджет. Въпреки че в резултат не бяха нанесени големи щети на небостъргача, ясно е, че атаката, която бе заснета на отделни камери през нощта, е предизвикала шокиращ ефект върху Москва. Вероятността тази атака да бъде последвана от още по-яростно и болезнено продължение, уви, е голяма.
След срещата на върха на НАТО във Вилнюс на 11-12 юли вече има признаци, че руско-украинският военен конфликт може да ескалира и да се разшири. Веднага след нея бе нанесен удар по моста, свързващ Русия с Крим. В същия ден Русия обяви и изтеглянето си от т.нар. зърнена сделка. В същото време, на фона на засилените опасения за удар по Запорожката атомна електроцентрала, Русия атакува съоръжения по Черноморското крайбрежие на Украйна и река Дунав, които се смятаха за алтернативни маршрути за доставка на зърно. Има и още, но – с други думи, ревизионистките атаки на Русия, които започнаха с нахлуването в Украйна на 24 февруари, продължават.
Политиката на Ердоган за балансиране е по-ценна от всякога. Докато войната става все по-кървава и мащабна, не може да се пренебрегнат двойните стандарти на Запада и неговата позиция за задълбочаване на кризата. Определена ръка и ум стимулират максималното разпространение и ескалация на тази конфронтация.
Не само Русия има вина за разпадането на зърнената сделка, макар Москва да имаше много основателни причини за подобно решение.
По време на изпълнението на Черноморската инициатива за износ на световния пазар трябваше да се доставя както украинско, така и руско зърно. Москва обаче нямаше такава възможност заради санкциите на САЩ.
Разпадането на сделката показа колко ценна е политиката на балансиране, провеждана от Анкара от самото начало на войната в Украйна. Зад тази стратегия без съмнение стои лидерството на Ердоган. Способността, от една страна, да поддържаме отношения с Киев, от друга страна, да не се присъединяваме към санкциите срещу Москва, изисква силен, смел и решителен подход. Във време, когато във въздуха витаят сценарии за края на света, е жизненоважно е Турция да продължи да следва подобна политика.
Приоритет на Ердоган и Путин е поддържането на отношенията между двете страни. Преди литовската среща на върха на НАТО командирите на украинския батальон Азов, които бяха държани в Анкара като част от размяната на пленници, бяха изпратени в Украйна заедно с президента на страната Володимир Зеленски. Това предизвика недоволство в Русия, а Кремъл излезе с изявление, че “това противоречи на договореностите“.
След телефонен разговор дни между турския външен министър Хакан Фидан и руския му колега Сергей Лавров, Москва направи допълнителни изявления, показващи, че няма да направи слон от мухата.
Няма публична информация за причината и предисторията на връщането на командирите на Азов в Украйна. Отговаряйки на въпрос по тази тема на пресконференция във Вилнюс, Ердоган спомена определена “ситуация”, но не разкри подробности.
“Въпреки това, въз основа на направените изявления, както и на някои неофициални слухове, мога да кажа от моя журналистически опит, че това не изглежда като проблем, който не може да бъде решен, без да навреди на турско-руските отношения“, уверява авторът.
В сряда, 2 август, президентът на Русия ще проведе телефонен разговор с държавния глава на Турция. Между двамата лидери има тясна връзка, в която се дава приоритет на интересите на двете страни (и, разбира се, на народите на двете страни). Диалогът между двамата лидери служи и като предпазна мярка срещу опитите на Запада да подкопае отношенията между двете страни.
Анкара е напълно наясно, че “зелената светлина“ за членството на Швеция в НАТО не може да бъде дадена за сметка на влошаване на двустранните отношения с Москва. От тази гледна точка по време на предстоящите лични контакти между Ердоган и Путин може да се очаква и двамата лидери да подчертаят, че все още отдават не по-малко значение на двустранните отношения.
Превод и редакция: Агенция “Фокус”