Георги Георгиев: Време е международните компании да обърнат внимание на спорта

Ако сте силна международна компания, която печели добре в България, защо подкрепяте спорта само в родните си държави?

Големите международни компании, които от години са на българския пазар биха могли да подкрепят спорта, не само в родните си държави, но и тук, където всяка една помощ за развитието на спорта е от изключително значение. Това заяви председателят на ПК „Младежки дейности и спорт“ към Общинския съвет във Варна Георги Георгиев. 

Ето и цялото му изявление:

На българския пазар оперират огромно количество международни компании, в повечето сектори на обществения живот.

Десетки международни вериги хипермаркети, банки, бензиностанции, застрахователни, осигурителни, фармацевтични и много други дружества генерират милиони печалби от българския пазар, без социалната отговорност, която проявяват в собствените си държави или поне в държавите от Западна Европа.

Като пример можем да дадем чуждестранни хранителни вериги, които са основни спонсори на редица регионални и международни спортни прояви в Германия, Франция, и др, но същите в България не подкрепят дори един спорт, спортен клуб, детско юношеска школа или спортен турнир. Ако го правят избират само един национален отбор.

Парадоксално е, че и логата на компаниите които продават спортна екипировка трудно се виждат на 99% от регионалните и международни спортни прояви в България. Печалбите които генерират в този сектор са съвсем приемливи, но някак избягват обратната връзка със спортната общност, която е тяхната целева група.

Защо се създава и допуска тази дискриминация, при положение че всички те печелят милиони от българския пазар?

Отговорите са много, но първо следва да потърсим причината в себе си.

Централната и местна власт нехаят за спорта и интересите му, а спортната общност търпи това от десетилетия. Разделена и разпокъсана тя става жертва на елементарни интереси и низки цели.

Нека кажем първо, че ако сме равноправен член на ЕС всяка компания работеща на територията му, следва да се отнася еднакво към спортните клубове в Германия, Франция и България?

Ако не го прави, е време за разговори и решения. На местно и национално ниво.

Но е време да го поискаме и отстояваме. Заедно!

На следващо място е важно да обърнем внимание, че огромните маркетингови бюджети са насочени само към няколко национални телевизии, където се наливат милиони за изграждане на продаващи медийни образи. Средствата потъват там, без да създадат периферна добавена стойност, като в същото време национални медии открито игнорират българския спорт.

Не това е логиката в развитите държави.

Ако искаш да имаш добра пазарна репутация и уважаван обществен образ, подкрепяш спорт, култура и образование. 


Подкрепяш националните отбори и местните клубове, подкрепяш детско юношеските школи, регионални и международни спортни прояви. 

Логото ти е по тениските на малките и големи състезатели, независимо от класиранията и резултатите им. Родителите и хилядите спортни деятели ти благодарят и те препоръчват.

Ти си сериозна и отговорна компания!

Това е градивният маркетинг. Същите компании го осъзнават и прилагат в родните си държави, но само защото обществото там го изисква.

Време е да настояваме за същото и в България.

Във Варна има над двеста спортни клуба в изключително много видове спорт. Провеждат се стотици състезания и спортни прояви. Избор има. 

Място и среда за градивен маркетинг има!

Нека разгледаме и другите гледни точки.


За да инвестират бюджетите си за реклама в една дейност или общност, българските и международни компании имат нужда да намерят там уважаван партньор, добър медиен и социален образ, който носи изгодно достигане на търговските им марки. Това е задачата на клубовете.

За да отразят спортните събития регионалните и национални медии, трябва да има обществен интерес към тях. 

Т.е. трябва обществото ни да си върне любовта към спорта, като иска и търси новини, посещава спортни събития, купува си билети и клубни карти, записва децата си в спортни клубове, ходи и се вълнува на състезанията им.

Тази симбиоза е пречупена от десетилетия, но трябва да бъде възстановена.

Усилия следва да положат всички страни.

Мост може да бъде комисията по Младежки дейности и спорт, като създаде условия за прозрачна връзка и комуникация между спортни клубове, бизнес и медии.

Като председател на ПК Младежки дейности и спорт, каня български и международни компании, които желаят да представят социалните си бюджети, в частност бюджетите за спорт и младежки дейности да го сторят в отделна точка от дневния ред на комисията.

Можем да започнем още този месец и така на всяко заседание?

Неприемливо е да виждаме същите компании по стадионите и екипите в Германия, Франция, Англия, Швейцария, дори и Румъния, а в България да се обяснява, че нямат възможност да подкрепят никого и нищо. 

Ненормално е националните спортни емисии да информират за шампионска лига, английското и немско първенство, а да пропускат български световни, европейски и републикански шампиони.

Време е спортът да поиска и получи внимание!

No payment method connected. Contact seller.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

Подобни

Времето

19°C Усеща се 18°C
1017hPa 60% 0% 2m/s 0deg

19°C Усещане 19°C
1018hPa 68% 1% 6m/s 100deg

23°C Усещане 23°C
1018hPa 49% 100% 6m/s 130deg