На 22 април 2025 г. Комисията по наука и образование към Общински съвет – Варна одобри проект на нова наредба за условията и реда за записване, отписване и преместване на деца в общинските детски градини, както и в полудневните и целодневните подготвителни групи към училищата в града. Предстои наредбата да бъде подложена на гласуване от Общинския съвет. Това съобщават от Гражданска общност за образование – Варна, в позиция изпратена до медиите.
Въпреки известни подобрения спрямо предходната наредба, предложеният проект не търси решение на наболелия проблем с препълнените групи в яслите и градините в града, а заплашва да го легитимира.
Промяната в районирането приравнява обхватите на детските заведения с административните райони на Варна, вместо всяко детско заведение да има собствен район на обхват и родителите, живеещи там, да имат предимство при записване. На практика, това означава, че е възможно дете от Кайсиева градина да е прието в детска градина в най-отдалечения край на Владиславово и обратно.
Гражданите предупреждават, че при запазване на предложеното райониране ще възникнат два основни проблема:
- При липса на свободни места в близките градини, но обявени такива в детска градина, отдалечена на час разстояние, общината ще може да пренасочи родителя. Това ще се случва независимо от неговото желание или практическа възможност да води и взима детето и без гаранция, че ще бъде спазен законоустановения норматив от 23 деца в група за детските градини и 18 деца в детските ясли. При отказ на родителя да запише детето си в отдалечена ясла / градина или препълнена група, ще му бъде отнемано правото на компенсация в размер на 510 лева на месец (580, ако бъде прието повишаването на средствата от 15.09.), която му се полага за учебната година, което води до втория проблем.
- Ще бъде компрометиран наскоро въведеният механизъм за изплащане на компенсации на родителите на деца, неприети в детска градина. Това е единственият към момента законов инструмент, който частично адресира проблема с препълнените групи, гарантирайки на родителите съфинансиране за частна грижа в размера на субсидията, в случаите когато не могат да се възползват от общинска такава в рамките на законоустановения норматив и в рамките на района. Новата Наредба не предвижда прозрачност на броя деца в групи, които към момента масово са посетени от 30 и повече деца, а увеличението на районите на практика изцяло ще обезсмисли механизма на компенсациите.
Напомняме, че проведено проучване по ЗДОИ в периода октомври 2023 г. – януари 2024 г., показа, че в общинските ясли и градините на Варна повече от 3300 деца са записани над нормативно допустимия максимум, а групите вече са препълнени между 30% и 60 %.
Това води до влошаване на качеството на образователните услуги и увеличава риска от “прегаряне” на педагогическия персонал, както и до случаи на насилие към и между децата. Предложените промени в наредбата не само не адресират този проблем, но заплашват да го задълбочат.
“Гражданска общност за образование – Варна” призовават Общинския съвет да вземе предвид становищата и предложенията на родителите и гражданите при окончателното приемане на наредбата, за да бъде изградена справедлива, ефективна и прозрачна система за прием в детските заведения. Организацията изразява готовност да продължи диалога с институциите в търсене на работещи решения, които да гарантират равен достъп, по-добри условия и високо качество на предучилищното образование за всички деца във Варна.