Site icon СайтЪТ

Хижи, навеси и столови излизат на търг: СИДП спасява бюджета с разпродажба

Североизточното държавно предприятие (СИДП) разпродава десетки сгради в различни горски стопанства в няколко области. Обектите са включени в огромния списък с държавни имоти, които правителството смята да обяви за приватизация или да даде на концесия.

На заседание на 8 май кабинетът реши да пусне за продажба хиляди имоти в цялата страна, като се обоснова, че те са с отпаднала необходимост или генерират само разходи. На заседанието премиерът Росен Желязков заяви, че става въпрос за общо 4 400 имота, от които 1 800 са поземлени, предаде За Истината.

Списъкът на имотите е публикуван на сайта на Министерство на регионалното развитие (МРРБ), но от там впоследствие казаха, че имат ангажимент само да съберат данните от различни ведомства и областните управители и да ги обобщят в списък.

В списъка са включени 14 имота на СИДП в горски стопанства в областите Варна, Шумен и Добрич.

Сред имотите „с отпаднала необходимост“ са фазанария в добричкото село Пчеларово, с площ от 268 кв. метра. Към фазанарията са прикрепени обор от 89 квадрата и гараж с „битовка“ на 42 квадрата.

С отпаднала необходимост е и разсадник във варненското село Генерал Киселово. Освен разсадника, на площ 95 квадрата, за продажба е обявен и склад от 107 кв. м.

В Суворово (област Варна) се продават столова на 222 кв. м. и склад (59 кв. м).

СИДП пуска за продажба и столовата във варненското село Невша. Към обекта, който е на 161 кв. метра, се продава и тухлен навес на 295 кв. м.

В списъка е и горският кантар във Вълчи дол.

С най-много обекти за продажба е горското стопанство във Върбица (област Шумен)

То пуска „на пазара“ 4 имота. В с. Методиево се продават хижа от 163 квадрата и сеновал от 126 кв. метра, а в землището на Виница с отпаднала необходимост се оказват обор от 254 квадрата и 2 сгради – столова на площ 281 кв. метра и битово помещение от 96 кв. метра.

СИДП продава и втори етаж от сграда в Каспичан, с площ 340 кв. метра.

Не е ясно доколко продажбата на „имотите с отпаднала необходимост“ ще помогне на СИДП, което от миналата година е на сериозна загуба.

Към 2 юли на сайта на държавното предприятие все още няма публикуван годишен финансов отчет за 2024 г. и не е ясно колко точно е загубата. На въпрос от „За истината“, директорът на СИДП Ивелин Тодоров отговори само, че предприятието е на загуба, но не посочи в какъв размер. Работещи в Горското говорят за загуби от около 1,5 млн. лв. на месец.

В същото време (2024 г.) Ивелин Тодоров се е подписвал срещу почти 11 хил. лв. месечна заплата, а председателят на директорския борд Илтер Бейзатов е вземал по над 5 хил. лв. на месец.

Двамата бяха назначени на постовете преди година – през юли 2024 г., от тогавашния служебен земеделски министър Георги Тахов.

Не се знае какви са актуалните заплати на двамата горски шефове, тъй като през 2025 г. на сайта на СИДП не са публикувани данни за възнагражденията на управителния съвет, макар че досега това е правено на всяко тримесечие.

Илтер Бейзатов, бивш депутат от ГЕРБ, е син на личния преводач на Бойко Борисов Бейзат Яхя и буквално „наследи“ стола на баща си, който почти 10 години беше председател на управителния съвет на СИДП. При назначението му миналата година, работещи в системата обясниха, че Бейзатов е от квотата на ГЕРБ, а новият директор Ивелин Тодоров е от ДПС-Ново начало. Впоследствие се заговори, че и самият Бейзатов е преминал в лагера на Пеевски, и цялият мастодонт СИДП се управлява от хора на санкционирания за корупция от САЩ и Великобритания политик.

Exit mobile version