Има ли риск минималната заплата да бъде намалена, вместо увеличена?

Има ли риск минималната заплата да бъде намалена, вместо увеличена?

„Ще ви говорим за минималната работна заплата и безобразието и абсурдът, който сътвориха “Продължаваме промяната“, ГЕРБ, “Демократична България“, “Български възход“ и ДПС от вчера. Продължават и днес.“ Това заяви лидерът на БСП Корнелия Нинова пред медии в Народното събрание.

Председателят на социалистите се обърна към работещите хора: „Да е ясно кой блокира увеличението на минималната работна заплата на 850 лв. Да е ясно и кой, с предложенията, които направиха между първо и второ четене, де факто намаляват минималната работна заплата“, посочи тя.

Нинова припомни предложението на левицата, а именно 50% от средната заплата да бъде минималната и това да влезе в сила от 2023 г. „Наша грижа са работещите хора и работещите бедни, защото половин милион българи работят на минимална заплата и не могат да си покриват елементарните разходи“, заяви лидерът на БСП и припомни, че на първо четене това предложение получи пълна подкрепа. „Затова наричам случилото се след това политическо лицемерие“, допълни тя.

„Между първо и второ четене ПП обявиха, че искат да се отнеме клас “прослужено време“ на работещите хора. ГЕРБ предложиха 850 лв. да бъде брутна минимална заплата. Това означава, че в нея се включват клас “прослужено време“, извънреден труд, нощен труд – всички допълнителни плащания, които досега се плащаха над минималната“, обясни Нинова и уточни, че когато от 850 лв. се извадят всички тези допълнителни плащания, може да се окаже, че нетният минимален доход на хората ще падне и под сегашния от 710 лв. „Това е абсурд!“, категорична тя.

„Отгоре на всичко това – днес блокираха да не може да се гледа Кодексът на труда в зала. Беше отхвърлено всяко наше предложение днес да го разгледаме и да одобрим 850 лв. минимална заплата от 2023 г. Ние ще се борим докрай за това предложение. Внесли сме го и в удължителния закон за бюджета“, каза още лидерът на левицата.

Нинова обясни, че с това изявление за пореден път парламентарната група на “БСП за България“ се обръщат към българските граждани, за да знаят ясно и конкретно зад кого застават и кой за чии права се бори в този парламент. „Неотстъпно ще работим за правата на работниците, работещите и работещите бедни. Абсолютно безобразие е това, което сътвориха другите политически партии“, заяви председателят на БСП.

По отношение на декларацията с приоритети, която от “Продължаваме промяната“ са изпратили до партиите Нинова коментира: „Четвърта точка в тази декларация е минимална заплата 50% от средната заплата. Няма думата “брутна“, няма отпадане на класа. Между това, което са ни дали и това, което правят вчера и днес, има тотално разминаване“, заяви Нинова.

Заедно с парламентарната група на “БСП за България“ на пресконференцията присъстваха и представители на синдикатите, които обявиха стачна готовност, ако предложението на БСП не бъде прието. „С тях заедно ще се опитаме да решим този въпрос и да го доведем докрай“, заключи Корнелия Нинова.

От „Продължаваме промяната“ заявиха обаче, че минималната работна заплата да бъде основна, както досега

Предложението на партията е размерът на минималната работна заплата да бъде 50% от средната работна заплата за страната за първите две тримесечия от текущата година

Минималната работна заплата да бъде основна, както досега, като върху нея да се начисляват класът и всички други постоянни възнаграждения, а стойността ѝ да се определя като 50% от средната работна заплата за първите 2 тримесечия от текущата година. Това е позицията на „Продължаваме промяната“ и именно това предложение ще подкрепи на второ четене във връзка с предложените промени в Кодекса на труда.

„Виждате, че в дневния ред на Народното събрание мнозинството сложи Кодекса на труда като 9 точка. Въпреки че с колегите от БСП имахме желание, с гласовете си не успяхме да я преместим като точка 2. Заради поредността ѝ в дневния ред най-вероятно няма да може да бъде разгледана в рамките на тази седмица и календарна година. Важно е да подчертаем, че определянето на минималната работна заплата изисква балансиран подход и разговори с работодателите и синдикатите. Вчера в комисия имаше няколко предложения, а това, което събра подкрепа, беше на ГЕРБ – минимална работна заплата да бъде брутна и да се определя на база 12 месеца за предходната година. „Продължаваме промяната“ се въздържахме на това предложение. Ние подкрепяме минималната работна заплата да бъде 50% от средната за страната за първите 2 тримесечия на текущата година.

Никога не сме предлагали класът да отпадне. Смятаме, че в момента разговорът дали минималната работна заплата да бъде брутна, или основна, не може да се проведе в зала, тъй като изисква допълнителна работа по формиране на дефиниция какво означава брутна работна заплата и не можем в рамките на този кратък срок да приемем такава промяна.“, заяви Искрен Арабаджиев – заместник-председател на Комисията по труда, социалната и демографската политика.

Предложението на „Продължаваме промяната“ за минималната работна заплата е част от Законопроекта за продължаване на действието на държавния бюджет за 2022 г., който е в дневния ред на Народното събрание като втора точка за четвъртък. Това поставя възможността дискусията за промените в Кодекса на труда да се проведе тогава.

„Вярваме, че ще можем да намерим приемливо и конструктивно решение в зала чрез диалог и съгласие.“, допълни Арабаджиев.

Въпреки предложенията, свързани с промените в Кодекса на труда, минималната работна заплата не се вдига от народните представители. Това е отговорност и задължение на Министерски съвет, който издава постановление. Това, което народните представители могат да направят, е да приемат механизъм, който да определи какъв да бъде размерът ѝ. Ангажиментът за влизането ѝ в сила обаче е на Министерски съвет.

Припомняме, че служебното правителство не спазва задължението си да внесе Закон за държавния бюджет, което беше с краен срок 31.10.2022 г.

No payment method connected. Contact seller.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

Подобни

Времето

2°C Усеща се 2°C
1008hPa 87% 6% 1m/s 0deg

-5°C Усещане -8°C
1007hPa 100% 86% 2m/s 190deg

-2°C Усещане -5°C
1007hPa 100% 0% 2m/s 20deg