В Община Варна няма институция, занимаваща се с процесите на съхранение и развитие на фолклорното изкуство. Това заяви кандидатът за кмет във Варна от „Възраждане“ Коста Стоянов, който проведе среща с представители на народното творчество в морския град.
Стоянов коментира, че в момента във Варна има само четири самодейни танцови състава и два ансамбъла – “Варна” и “Одесос”, чиито оркестранти са на повикване с 4-5 концерта на година.
„Това е безобразие и неуважение към народното творчество, което се почита в цял свят, но не и във Варна. Забележете, че има назначени единствено две щатни бройки, отговарящи за организацията на международния фолклорен фестивал, в рамките на фестивала “Варненско лято”. Читалищата приютяват някакви опити за фолклорна самодейност, но с оглед на мизерното си финансиране, отново се разчита на ентусиастите“, заяви инж. Стоянов и добави, че единственият светъл лъч за възраждане на народното творчество е насочен към младите хора, които сега са ученици.
„Във Варна има училища с разширено изучаване на народни инструменти и пеене и такива с изучаване на народни танци, където се работи много добре и резултатите са оценявани на национално ниво. За съжаление обаче, всяка година тези деца завършват, без перспектива за реализация и вече има случаи на преселване в други градове, където се включват в местните професионални ансамбли.
Всичко това говори за липса на каквато и да е стратегия и държавническо отношение към националната култура и планиране на професионална насоченост и реализация на младите хора.
Именно затова от „Възраждане“ настояваме да бъде създаден Дом на народното творчество“, категоричен бе инж. Стоянов.
Той посочи, че трябва да се мисли и в насока създаване на представителен общински професионален ансамбъл.