Инж. Явор Димитров: Няма замърсявания в българската част на Черно море от “Нова Каховка” (ВИДЕО)

Инж. Явор Димитров: Няма замърсявания в българската част на Черно море от "Нова Каховка"

Мониторингът, който Басейнова дирекция “Черноморски регион” извършва регулярно заради ситуацията с “Нова Каховка”, по отношение на качеството на морската вода в Черно море показва, че няма превишаване на нито една от стойностите. Това заяви на пресконференция инж. Явор Димитров, директор на БДЧР, който участва в дискусия на тема „Съвременно състояние на околната среда в Черно море и пред българския бряг“, предаде СайтЪТ. Инж. Димитров посочи, че данните са актуални към днешния ден.

“Показателите не са се променяли през целият период на мониторинга. Изследвания се правят за тежки метали, пестициди и радионуклиди. Преди около 20 дни успяхме да направим експедиция по българското крайбрежие, от северната до южната граница и изследванията, които успяхме да извършим показват, че няма превишение на стойностите”, обясни още инж. Димитров.

Видео СайтЪТ

На събитието присъства и министърът на Околната среда Юлиян Попов, който коментира, че докладите, които институциите са представили са много изчерпателни и дават отговори на въпроси, които вълнуват гражданите, а именно бъдещето на Черно море и неговата екология.

“Черно море и черноморското крайбрежие са уникална екологична система, която ние пренебрегваме постоянно. Важно е за да опазваме екологията на Черно море, да я познаваме в дълбочина. Именно затова са толкова важни и тези доклади, които компетентните институции ни предоставят, за да можем да градим върху тях ключови политики. Често хората се влияят от моментни настроения или от социалните медии, но точно задълбочените научни изследвания са тези, които ни дават яснота за реалната ситуация и на които ние трябва да градим бъдещите си политики”, каза още Юлиян Попов.

По отношение на изследването на Активни потребители и Софийския университет, които представиха обезпокоителни данни за чистотата в Черно море, министърът на околната среда заяви, че той е привърженик на гражданското участие в събирането на данни.

Видео СайтЪТ

“Аз самият съм участвал в такива инициативи, като например за качеството на въздуха. Тази гражданска инициатива прерастна в национална и даде отлични резултати. Важно е обаче тези изследвания да се правят по установена и позната методология. Например за качеството на въздуха, ние наблюдаваме данните от гражданските станции и ги сравняваме с нашите станции. Така ние знаем, какви са разликите и въобще дали има такива. Затова аз апелирам – ако някой забележе замърсяване то той трябва да се обърне към съответните Регионални инспекции, които имат методология за оценка.

По повод на данните, които бяха изнесени за замърсени плажове по Южното Черноморие – Министерството на здравеопазването даде подробна информация, доколко това е така. Важно е да се разбере, че Министерството на околната среда, Министеството на здравеопазването не са институциите, които трябва да защитават или укриват данни, които биха нанесли щети на туризма. Там работят хора, които имат вменени задължения и те са да дават обективна информация за направленията, по които отговарят”, каза в заключение екоминистърът.

No payment method connected. Contact seller.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

Подобни

Времето

2°C Усеща се 0°C
1013hPa 87% 0% 2m/s 50deg

-1°C Усещане -3°C
1012hPa 88% 1% 2m/s 80deg

3°C Усещане 0°C
1013hPa 81% 0% 3m/s 230deg