Към момента полицията във Варна не изземва автомобили на пияни или дрогирани шофьори

Заловиха 40-годишен мъж да шофира с над 2 промила алкохол в района на Старо Оряхово

Още на втория ден след влизането на поправки в Наказателния кодекс, които позволяват отнемането на автомобили на хванати с алкохол или наркотици водачи, полицията се похвали с поредица такива случаи.

Във Варна обаче коли на пияни и дрогирани шофьори не се изземват, съобщиха за СайтЪТ от ОДМВР в морската столица. От там обясниха, че служителите на реда спазват Закона и при установяване на водачи, които са употребили алкохол или наркотици, в случай, че автомобилът е личен – тогава се свалят номерата му.

“Тази практика се прилага в Бургас, Добрич и други населени места. Във Варна обаче все още не е въведена тази практика. Когато установим водач, който се е качил зад волана след употреба на алкохол или наркотици се предприемат необходимите мерки предвидени в Закона, а ако шофираният от нарушителите автомобил е личен – тогава прибягваме до сваляне на номерата”, обясниха от пресцентъра на полицията в морската столица.

Промените в НК влязоха в сила от 9-ти август. Съдът вече може да отнеме автомобила ви, ако шофирате с алкохол или наркотици в кръвта.

Това ще се случва при следните хипотези:

– Ако се установи над 1,2 промила алкохол или при повторно нарушение с над 0,5 промила в кръвта. Освен отнемането на автомобила са предвидени и затвор от 1 до 5 години и глоба от 200 до 1500 лв., в зависимост от това дали става въпрос за рецидив.

-Според промените в Наказателния кодекс, до отнемане на автомобил ще се стигне и, ако шофьорът е хванат да кара дрогиран. Тук също има глоба и затвор- от 1 до 5 години и от 500 до 1500 лв., отново според това дали става въпрос за първо или повторно нарушение.

Важно уточнение – автомобилът ще се иззема само, ако нарушителят е неговият собственик. Ако зад волана е друг човек – роднина, близък или служител във фирма, то той ще трябва да плати равностойността на превозното средство като глоба.  

Промените предвиждат възможност автомобилите да се отнемат и ако шофьор откаже тест за алкохол и наркотици без медицински причини, ако е предизвикана катастрофа в населено място и водачът се е движил с над 50 км/ч. По-тежки вече са и наказанията, ако шофьор няма книжка, избяга от местопроизшествието или блъсне пешеходец на пътека.

Задължително изисквайте биологична проба при тест за алкохол и наркотици, както и не подписвайте в никакъв случай протокол за доброволно изземане на автомобила, съветва адвокат Силвия Петрова, цитирана от „Дневник“.  

Според експерта е твърде възможно полицаите да убеждават все още недоказаните като нарушители да дават кръвен тест и урина, както и подвеждат хванатите с алкохол и наркотици в полевите тестове, че трябва да предават доброволно колата си.

„Отнемането на МПС е мярка, която се прилага с присъдата и не следва да се прилага предварително. Ако желаят да ви го отнемат на място, това трябва да стане с протокол за изземване“, коментира Силвия Петрова.

No payment method connected. Contact seller.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

Подобни

Времето

10°C Усеща се 9°C
1029hPa 63% 20% 3m/s 250deg

10°C Усещане 9°C
1027hPa 57% 0% 2m/s 130deg

10°C Усещане 8°C
1029hPa 53% 20% 2m/s 90deg