Скандална схема с авторски права върху системата за Синя зона е позволила заобикаляне на Закона за обществените поръчки, обясни ръководството на Община Варна
Синята зона за краткосрочно паркиране в центъра на Варна работи с основните си функционалности, като плащанията могат да се извършват чрез изпращане на СМС. До няколко дни ще функционира ново мобилно приложение МPark, към което ще бъдат прехвърлени средствата от електронните портфейли на всички ползватели. Данните на абонатите, живущи в обхвата на зоната, вече са прехвърлени на ОП „Общински паркинги и синя зона“ – предприятието, което отговаря за нея. Служителите са на терен и работят в обичайния си график.
Това заяви на специален брифинг по повод временните нарушения във функционирането на системата за платено паркиране Синя зона кметът Благомир Коцев. Той обясни, че прекъсването на услугата е било заради липса на авторски права върху системата за управление на Синя зона. Коцев беше категоричен, че гражданите няма да загубят средствата от своите портфейли в мобилното приложение, нито ще има изтичане на данни на абонатите на услугата.
По думите му до извънредната ситуация се е стигнало поради пропуски от предходната администрация юридически действия и заобикаляне на Закона за обществените поръчки. Заместник-кметът по правните въпроси Диан Иванов допусна, че предходното ръководство на Община Варна е действало умишлено и целенасочено, за което ще бъдат сезирани компетентните органи.
Кметът Коцев разкри пред журналисти хронологията на функционирането на услугата. През 2017 г. Община Варна сключва договор за 42 месеца с фирма за изграждане и поддържане на системата за Синя зона. Според клаузите в него, 50 дни преди изтичането му, през 2021 г., е трябвало всички авторски права върху софтуера, данните на абонатите и ползвателите да бъдат придобити от Община Варна.
Общината обаче не е потърсила и получила права върху софтуера на Синя зона в рамките на договора. По този начин, през месец юни 2022 г., първата фирма прехвърля на „Моудшифт Европа“ АД авторските права за системата, а това става основание през ноември същата година тогавашната администрация да сключи договор с нея.
Това е грубо нарушение на закона, тъй като позволява на предишната администрация да не провежда обществена поръчка и да сключи договор на стойност над 650 000 лв. без задължителната за такава сума публична процедура. Разбирате, че това буди изключително сериозни съмнения за умисъл, т.е. Общината не е взела правата си, за да може след това да твърди, че не ги притежава и това да я ограничи да сключи договор с единствената възможна фирма, посочи Благомир Коцев.
Диан Иванов допълни, че има доказателства, че предходната администрация е прикривала от Агенцията по обществените поръчки приложението към договора, в което се указва, че авторските права остават за Община Варна при изтичането на договора от 2017-2021 г. За всички тези нарушения ще бъдат сезирани компетентните органи, съобщи още ръководство на Община Варна.
В началото на своя мандат настоящият управленски екип установява, че Община Варна не притежава въпросните права върху данните. Доскорошният директор на ОП „Общински паркинги и синя зона“ – Младен Иванов, предлага на ръководството договорът с „Моудшифт Европа“ АД от 2022 г. да бъде удължен с анекс и да не се пристъпва към процедура за провеждане на обществена поръчка – както е бил сключен договорът от ноември 2022 г. В началото на 2024 г. кметът Коцев отказва този вариант и администрацията започва подготовката на нова обществена поръчка. Тя обаче е обжалвана и вариант за сключване на нов договор, с нова фирма, не е бил възможен до този момент.
Коцев уточни още, че предходният договор е изтичал 16 дни след встъпването му длъжност – срок, в който е било невъзможно да се изработи процедура за обществена поръчка, така че с „Моудшифт Европа“ АД е договорено те да продължат да поддържат системата до провеждане на обществена поръчка и подписване на нов договор.
Диан Иванов потвърди, че фирмата „Моудшифт“ е извършвала услугата безвъзмездно на база споразумението с Община Варна. След прекъсването е сключен нов договор с друго дружество, избрано на принципа на прякото договаряне, като услугата ще струва на Община Варна 5 000 лв. на месец. Той ще е в сила до избор на нова фирма след процедура по обществена поръчка. Засега срокът е 10 месеца с възможност за удължаване в зависимост от това дали процедурата ще бъде обжалвана, обясни Иванов.
При разработката на новата система ще бъдат заложени нови функционалности и опции за разплащане, в това число и възможност за въвеждане на чуждестранни регистрационни номера, каквато досегашната система не е имала.