Деменцията е общ термин, използван за описание на загубата на памет и мисловни способности, в резултат на различни заболявания. Тя засяга около 8 милиона души в Европа и е основна причина за загуба на независимо съществуване при възрастните хора. В половината от случаите се диагностицира болестта на Алцхаймер, казва доц. д-р Стефка Мантарова-Вълкова, д.м., началник на Клиника по нервни болести на ВМА.
Тя пояснява, че до преди десетина години понятията болест на Алцхаймер и деменция на Алцхаймер се използваха взаимнозаменяемо. Днес деменцията на Алцхаймер се счита за етап от болестта на Алцхаймер, тъй като патологичният процес започва години преди появата на паметовите нарушения (пресимптоматична болест на Алцхаймер) с последващо леко когнитивно нарушение и прогресира във времето с различни темпове до деменция.
Основният въпрос при появата на различни затруднения в когнитивните функции е кога пациентът или близките му да потърсят лекар?
Потърсете невролога си, ако Вие или вашите близки забелязвате едно или повече от изброените ежедневни затруднения.
- Забравяне на наскоро научена информация, важни дати или събития, по-често използване на средства за запаметяване.
- Затруднения при планиране на дейности и разрешава на проблеми. Например затруднения в следенето на месечните сметки, промяна в концентрацията и необходимост от повече време за рутинни дейности.
- Трудности при изпълнение на познати задачи, като шофиране до познато място, организирането на списък с хранителни стоки или запомнянето на правилата на любима игра.
- Объркване за време и място – загуба на представа за датите, сезоните и хода на времето, да не знаете къде се намирате или как сте стигнали до дадено място.
- Затруднения в пространствената ориентация и зрителните представи. Проблеми при четене или в преценката за разстояние.
- Затруднения с думите при писане и четене. Трудности при проследяване на разговор, назоваване на предмети или да използване на грешна дума.
- Поставяне на предмети на необичайни места и невъзможност да ги намерите, като обвинявате за това някого в кражба.
- Промяна в способността за преценка при вземане на решения, занемаряване на външния вид и поддържането на чистота.
- Социална изолация – оттегляне от работа, хобита или социални дейности.
- Промени в настроението и личността – повишена тревожност, емоционалност, потиснатост и подозрителност към околните.
Често част от симптомите са нормални промени с напредването на възрастта, но по-добре посетете специалист, който да оцени промяната и да ви даде правилните насоки. Целта е ранна диагностика, която дава шанс за забавяне на прогресията на болестта и запазване на функционална независимост по-дълго време.
- Как да се грижим за мозъка си, за да бъде по-дълго време здрав.
- Останете любознателни – научавайте нови неща и умения, не спирайте да се образовате!
- Увеличете двигателната си активност със спорт или хоби! При по-рискови дейности пазете главата си с каска.
- Спрете да пушите, контролирайте кръвното си налягане и кръвната захар!
- Ограничете преработените храни в менюто ви, поддържайте здравословно тегло и се наспивайте!