С тържествен ритуал и водосвет днес на обяд Варна изпрати българския научно-изследователски кораб „Св. Св. Кирил и Методий“ на третото му пътуване до Антарктида за 33-ата Българска полярна експедиция до остров Ливингстън. На празничното отплаване присъстваха кметът Благомир Коцев, областният управител проф. Андрияна Андреева, ръководителят на Българската научно-изследователска мисия проф. Христо Пимпирев, ръководството и представители на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“, Варненска и Великопреславска света митрополия, близки и граждани.
Екипажът на кораба е в състав 34 души, сред които четири дами и двама румънски курсанти. Те са под командването на кап. II ранг Радко Муевски, който днес официално пое командването на кораба от капитан II ранг Николай Данаилов. Голяма част от младите курсанти ще плават до испанския град Картахена, след което ще се приберат във Варна. Четирима курсанти, сред които две жени, тази година ще плават за дългосрочна практика. Те ще пътуват на борда на кораба чак до остров Ливингстън, където ще се включат в 33-тата Българска полярна експедиция. Тази година тяхната мисия на юг предвижда да се участват в обновяването на вътрешното обзавеждане и докомплектоването на българската изследователска база “Св. Климент Охридски”.
Преди тържественото заминаване на военния кораб за ледените води на Антарктида, на борда му бе открита нова лаборатория „ЕндуроСат“, която ще служи за прием, обработка и анализ на космически данни, събрани от системи за наблюдение на земната и водната повърхност на Земята от Космоса. Новата придобивка ще предостави на екипажа нови възможности за наблюдение на корабния трафик, замърсяванията и ще следи хидрометеорологичната обстановка.
Тази година в 33-тата Българска полярна експедиция ще се включат 37 учени, като за изследването на ледения континент ще участват специалисти от Гърция и от Обединените арабски емирства. Това заяви председателят на Управителния съвет на Българския антарктически институт (БАИ) проф. Христо Пимпирев преди отплаването на „Св. св. Кирил и Методий“.
По думите му продължава успешното партньорство и сътрудничество с Колумбия, Португалия, Испания, но благодарение на полярните си експедиции, България проправя път за изследване на Антарктида и от други нации. За първи път тази година в експедицията ще се включат учени -орнитолози, които ще изследват разнообразието на видовете птици по време на пътуването, престоя в базата на о-в Ливингстън и обратно. В експедицията ще участват още сеизмолози и специалист от Института по подводна археология.
През декември кметът на Варна Благомир Коцев ще отпътува за аржентинския град Мар дел плата, където ще бъде подписан меморандум за побратимяване на двата морски и пристанищни града. Приятелството и официалните стъпки за съвместно сътрудничество, подкрепа и партньорство между морската столица на България и слънчевия южноамерикански град са благодарение на установените близки контакти, сътрудничество и съвместните учения, реализирани по време на пътуванията на българския военен кораб към Антарктида.
НИК 421 „Св. св. Кирил и Методий“ вече 3 години е част от военния състав на Висшето военноморско училище „Н. Вапцаров“. Плавателният съд е първият в историята на морското плаване военен боен кораб, който плава до ледените води на Антарктика, участвал е в две успешни изследователски експедиции на остров Ливингстън и днес отплава на поредната си мисия на юг. Очаква се корабът да застане на котва край българската база на остров Ливингстън след малко повече от 50 дни. По думите на капитана престоят на Ледения континент ще бъде около 45 дни. Очакваме завръщането на кораба през пролетта на 2025 г.