Развитието на пътната инфраструктура в България е от изключително значение за развитието на икономиката ни. Без изграждането на важните пътни артерии няма как да привлечем инвеститори, няма как да създадем нови работни места, няма как да подобрим жизнения стандарт на населението и няма как да спрем миграцията на хора от малките насени места към по-големите, от Северна и Северозападна България към Южна, както и от България към чужбина. Крайно време е основните пътни артерии да станат приоритет на всички партии и да бъдат изградени във възможно най-кратки срокове, без значение кой управлява. Това заяви от трибуната на Народното събрание депутатът от “Възраждане” инж. Коста Стоянов. Той отправи въпрос към народните избраници:
“Как си представяте развитието на Северна, Източна и въобще на останалата част от България без магистрала „Хемус“ и без магистрала „Черно море“. Какво предлагаме ние на инвеститорите? Нищо! А без инвестиции – единственото, което постигаме са ниски заплати, обезлюдяване, емиграция и демографска криза. Имаме пристанища, но и за тях не правим нищо и сега Констанца е на светлини години пред нас, в сравнение с Варна и Бургас взети заедно.
Имаме туризъм, но няма кой да работи, защото заплатите са ниски, а пък за да дойдат до Черноморието хората виждат едни лоши пътища, които са далеч от състоянието, в което трябва да бъдат.
Време е управляващите да осъзнаят, че без инфраструктура няма да има бизнес, който да е генератор за по-високи заплати.
Необходимо е да започнем работа в името на хората, а не в името на партийните интереси? Необходимо е да решаваме проблемите на българските граждани, а не на обръчите от фирми, които след това ще се отблагодарят чрез купуване на гласове и корпоративен вот в полза на някои от партиите, които управляват дълги години и искат да управляват, за да продължават с корупционните сделки”, категоричен бе инж. Стоянов.
Депутатът акцентира върху АМ “Хемус”:
“Колко милиарда изтекоха в магистрала „Хемус“, а сме я докарали до никъде? Та, именно Хемус се превърна в нарицателно за един мащабно провалил се проект, който освен да гълта пари – друго не се случва?
Преди 5 години се дадоха авансови плащания в размер на над 1 млрд. лева за закупуване на строителни материали. След това, допълнително бяха дадени средства за индексация на проектите заради повишаване цените на строителните материали, които би следвало да бъдат закупени преди увеличението на цените именно с авансите, които бяха дадени преди това. Но това явно не е станало.
По всяка вероятност авансовите плащания не са отишли за закупуване на строителни материали, съгласно подписаните договори и дадените аванси, а са дадени за закупуване на атрактивни имоти или за други прищевки на управляващите и на собствениците на строителните компании. И именно поради тази причина са подписани анекси към договорите по методиката за индексация, въз основа на което по думите на министъра на регионалното развитие стойността на договорите е значително увеличена за всеки един от участъците на магистралата. И въпреки това, няма напредък в работата по АМ Хемус!
Не си ли накупихте къщите, вилите, имотите? Колко още ви трябва, за да спрете с кражбите и да започнете да мислите за гражданите на Република България?
Или излезте от балона, в който живеете и започнете да работите за българите или си търсете друга работа, в която ви бива, защото е видно, че да носите отговорност за цялата държава не ви се отдава.
И двете магистрали е крайно належащи да бъдат изпълнени. Крайно време е АМ Хемус и АМ Черно море да станат основен приоритет на управляващите, без значение кои са те”, каза още Коста Стоянов и допълни, че АМ Хемус може да бъде завършена в рамките на един мандат.
Депутатът от “Възраждане” обърна внимание и на АМ “Черно море”:
“АМ Черно море все още е на етап избор на трасе! Тази автомагистрала е ключов елемент на националната и европейската транспортна мрежа и е естествено продължение на автомагистрала „Тракия“, свързвайки главните източни центрове на стопанско развитие по Черноморието – Варна и Бургас. Трасето е част от пътната инфраструктура на трансевропейски транспортен коридор VIII, който свързва региона на Черно море с Адриатика и има потенциал за осъществяване на комбинирани превози. Изграждането на автомагистрала „Черно море“ ще окаже положително влияние върху икономическото развитие на страната и на двата крайбрежни района – Североизточен и Югоизточен.
Освен това, с изграждането на АМ Черно море ще се реши един много сериозен проблем на Варна, свързан със състоянието на Аспарухов мост, тъй като част от трасето на новата магистрала ще е преминаването над Варненското езеро и направата на втори мост, който ще се яви алтернатива на Аспарухов мост и значително ще разтовари трафика по него, като Аспарухов мост вече ще се ползва предимно за вътрешно-градска транспортна артерия.
Призовавам всички политически партии да включат в приоритетите си изграждането на АМ Хемус и АМ Черно море и да работят активно, за да могат тези важни инфраструктурни проекти да започнат и да бъдат приключени във възможно най-кратки срокове.
Време е да се създадат условия за бързо и безопасно придвижване, за спестяване на милиони човеко-часове, за запазване на стотици човешки животи, за икономически растеж, за раздвижване на икономиката, за намаляване на демографската криза, обезлюдяването и емиграцията.
Време ни е да започнем да решаваме проблемите на българските граждани!
Време ни е за Възраждане на България!”, каза в заключение инж. Стоянов.