Красивите и малко познати природни забележителности край Белослав

Красивите и малко познати природни забележителности край Белослав

Всяка една община във Варненска област се гордее с красиви природни забележителности, които обаче са по-слабо познати сред туристите. Днес ще Ви разкажем за интересните природни забележителности в община Белослав, които със сигурност биха привлекли много туристи от цялата страна.

Пред СайтЪТ кметът на Белослав Деян Иванов разкри, че в общината се намират няколко по-слабо известни пещери, които обаче предлагат чудесни условия за ботанически туризъм. Едни от най-интересните пещери се намират в местностите Долна Капладжа и Горна Капладжа.

„Намират се в землището на гр. Белослав, община Белослав. Представлява ландшафт със специфични скални образувания, скални и пясъчни сипеи, пещери, местообитание на ценна растителност и редки представители на фауната.

Местността е подходяща за ботанически и орнитологичен туризъм. Районът е трудно достъпен, поради което пещ ерите са в отлично състояние“, допълни Иванов.

Друга интересна пещера в Белослав е „Темната дупка“. Пещерата се намира на няколко метра западно от кв. „Акациите“ в местността „Тепавицата“, а жителите на Белослав я наричат „Белославската пещера“ .

„Интересното за тази пещера, която е слабо изследвана е, че е разположена в еоценски пясъчници. Входа на пещерата е с размери  11м. височина и 4.5м. ширина, като навътре пещерният свод се снишава до 2.5м.“, допълни кметът на Белослав Деян Иванов.

При направени археологически изследвания в пещерата „Темната дупка“ са открити останки на кости от пещерни животни, пещерни хора, а също и керамика от неолита.

Край Белослав обаче се намира и един от най-известните природни феномени – „Побити камъни“. Легендите за този обект са многобройни.

В района от Страшимирово до Белослав има отделни пръснати групи от природния феномен „Побити камъни”,  които са част от известната „каменна гора” между Варна и Девня.  Цялата местност се състои от 14 групи каменни колони с неправилна,цилиндрична или конусовидна форма, разположени сред пясъци и разпръснати в западния край на варненската низина. На юг тя достига до Белославското езеро,на север до склоновете на Варненското плато. 

Природните образувания  представляват части от малката варненска пясъчно – чакълена пустиня, което е уникален феномен. Някои от тези варовико–пясъчни образувания достигат близо 6 метра височина.

Възникнали преди 50 000 0,00 г. вследствие на ерозионни процеси живописните каменни форми, разположени на площ от около 240 хектара на териториятана общините Варна, Белослав и Девня, са  обект с важно международно значение, предложен за вписване в световния списък за уникални геоложки образования на ЮНЕСКО.

Наред с уникалните каменни образувания тук могат да се видят редки декоративни храсти и дървета. Отделни скални образувания от „Побитите камъни”се издигат и на южната страна на Белославския бряг.

No payment method connected. Contact seller.
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram

Подобни

Времето

18°C Усеща се 17°C
1017hPa 64% 1% 5m/s 360deg

16°C Усещане 16°C
1018hPa 79% 9% 4m/s 100deg

20°C Усещане 20°C
1018hPa 56% 100% 4m/s 10deg